Rövid időn belül tisztázhatók a vasárnapi munkavégzés feltételei és az érte járó juttatások - mondta Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője keddi budapesti sajtótájékoztatóján, miután a parlament visszavonta a boltok vasárnapi zárva tartását előíró szabályozást. Emiatt ugyanis eltörölték a vasárnapi 100 százalékos bérpótlékot is, így a vasárnapi munkavégzésért - kivéve munkaszüneti nap, húsvét- és pünkösdvasárnap - most ismét 50 százalék extrapénz jár.
Persze erről is a szocik tehetnek
A politikus szerint ha az Országgyűlés nem ezt a megoldást választja, akkor egy érvényes és eredményes népszavazás esetén három évig nem lett volna rendezhető a kereskedelmi dolgozók bérpótlékának ügye.
Az Országgyűlés ma megszavazta a vasárnapi boltzár visszavonását. A tegnapi és mai eseményekről itt olvashat bővebben >>> |
A szocialisták ugyanis úgy terjesztették elő népszavazási kérdésüket, hogy annak alapján a vasárnap munkavégzést tiltó törvény minden elemét vissza kellett volna vonni, márpedig ez a jogszabály tartalmazza a vasárnapi bérpótlékot is - vélte Kósa Lajos, jelezve, hogy a szabályok szerint ha referendum dönt egy kérdésben, akkor abban a szabályozási körben három évig nem lehet új előírást hozni.
A parlament mostani döntésével azonban lehetőség nyílik rövid időn belül tisztázni az érintettekkel a vasárnapi munkavégzés feltételeit és a juttatásokat - mondta. A frakcióvezető közölte azt is, hogy a most megszavazott törvényvisszavonás után az Alkotmánybíróság (Ab) állást foglal majd arról, lehet-e népszavazást rendezni az MSZP által kezdeményezett tárgyban. A politikus arra számít, hogy az Ab úgy határoz, nem lehet referendumot tartani.
Első a pártfegyelem
A vasárnapi munkavégzés tilalmát visszavonó törvényjavaslatra a Fidesz-frakció kötelező szavazást rendelt el. Azoknak a fideszeseknek, akik nem jelentették be előre a távolmaradásukat a voksolástól, 100 ezer forinttal kell támogatniuk egy jótékonysági szervezetet - közölte, hozzátéve: a nemmel szavazó fideszes Szatmáry Kristófnak - mint a korábbi kormányzati előterjesztőnek - engedélyezték, hogy így voksoljon. A jogszabályt eredetileg kezdeményező KDNP-ben pedig lelkiismereti szavazás volt - jegyezte meg.
Kósa Lajos kérdésre azt is egyértelművé tette, hogy ebben a ciklusban biztosan nem merül fel olyan szabályozási kérdés, mint amilyet most visszavont a Ház. Hozzátette, készek lettek volna erre törvényi garanciát is adni, de az ellenzék nem kérte.