Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a múlt héten az Európai Bizottság az e-útdíjrendszer kialakításának módja, valamint több irányelv nem megfelelő átültetése miatt, emellett pedig a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvényt is összeegyeztethetetlennek tartja a bizottság az uniós joggal. Az e-útdíjrendszer esetében az MTI információi szerint Brüsszel azt kifogásolja, hogy az állam közbeszerzési eljárás nélkül kért fel egy két cégből álló konzorciumot a rendszer kiépítésére és működtetésére. Emellett új kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen a jogosítványokról szóló uniós irányelv nem megfelelő átültetése miatt, valamint a határokon átnyúló egészségügyi ellátást, a betegjogokat szabályozó, 2011-ben elfogadott uniós jogszabályt sem megfelelően ültette át Magyarország a saját jogrendjébe. Az Európai Bizottság a múlt héten összesen 13, Magyarországot érintő kötelezettségszegési döntést hozott.
Óriási túlkereslet volt ma a magyar állampapírokra: az ÁKK 40 milliárd forintért hirdetett meg 3 hónapos diszkont kincstárjegyet a mai aukción - erre több mint ötszörös túljegyzés jelentkezett: az elsődleges forgalmazók 222 milliárd forint értékben nyújtottak be ajánlatokat. Az ÁKK 10 milliárd forinttal emelte az eredetileg eladni tervezett mennyiséget, és 50 milliárd forint értékben fogadott be ajánlatokat. Az átlaghozam ekkora érdeklődés mellett óriásit esett, 16 bázispontot - így 2 százalék alá került, 1,95 százalék lett. A háttérben az állhat, hogy augusztustól a kéthetes, sokkal korlátozottabban használható betét váltja a kéthetes jegybanki kötvényt annak céljából, hogy a pénzintézeteket állampapír-vásárlásra sarkallják - úgy tűnik, sikerrel.
Mártonffy Béla, a Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke szerint az orosz, a kínai és az arab piacok igényelnék a jó minőségű, időre szállított magyar zöldségeket és gyümölcsöket, ennek azonban most még az ágazat szereplői nem tudnak eleget tenni. Emiatt a termelést évi mintegy 2,5 millió tonnáról 3,5 millió tonnára kívánják növelni belátható időn belül, ami 100 ezer új munkahelyet jelentene vidéken.
Ma megválasztotta az Európai Parlament Jean-Claude Juncker néppárti politikust az elkövetkező öt évre az Európai Bizottság elnökének. Juncker José Manuel Barrosót váltja az Európai Bizottság élén. Az új elnök Fejben már el is költött 300 milliárd eurót: javaslatainak egyike, hogy a köz- és a magánszféra együttműködésével a következő három évben 300 milliárd euróval ösztönözzék a gazdasági növekedést, és elsősorban a fiatalok munkahelyhez juttatását.
A nemzetbiztonságot, az ország jövőjét is veszélyeztető szintre emelkedett Romániában az adócsalás - jelentette be kedden Lonut Dumitru, a román PénzügyiTanács elnöke. A szakértők becslése szerint tavaly az adócsalás már a bruttó hazai termék 16 százalékára rúgott. Az élelmiszeriparban. Vannak olyan ágazatok, mint például a húsipar, ahol az adócsalás mértéke a 80 százalékot is meghaladja. Nem is nagyon sikerül behajtani az adókötelezettségeket, így a költségvetési bevételek messze elmaradnak az uniós átlagtól.
A devizapiaci híreket akár felvételről is adhatnánk: a vártnál gyengébb német konjunktúramutató ma kicsit megbillentette az euró dollárárfolyamát, de azóta újra 1,36-nál áll a jegyzés, ahogy a forinttal sem történt semmi érdemleges.