Ne most szervezzünk tanulmányi kirándulást Milánóba
A Koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős Operatív Törzs döntésének megfelelően a felsőoktatási és szakképzési intézmények fenntartásáért felelős tárca körlevelekben is felhívja az iskolák, egyetemek figyelmét arra, hogy a tanárok és tanulók, hallgatók egészségének védelme érdekében a közeljövőben ne szervezzenek kirándulásokat, tanulmányutakat a koronavírussal fertőzött területekre, különösképp a most gócpontnak számító Észak-Olaszországba.
Ha mégis járt volna a közelmúltban hallgató, diák vagy tanár fertőzött területen, akkor lehetőleg ne menjen közösségbe, és figyelje saját magát! Ha valaki magán vagy gyermekén tüneteket - láz, köhögés, torokfájás, levertség - észlel, akkor maradjon otthon, telefonon értesítse háziorvosát, vagy hívja a Nemzeti Népegészségügyi Központ 06 80/277-455 vagy 06-80/277-456 zöldszámait - írja az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatója.
Kérik az oktatók, tanárok együttműködését abban is, hogy ha olyan tanulóról, hallgatóról tudnak, aki iskolai program miatt vagy akár családi szervezésben fertőzött területen járt, ezt haladéktalanul jelezzék az intézményvezetés felé, és küldjék haza a diákot.
A minisztérium igazolja a hiányzást?
"A szakképzésben tanulók szüleit is kérjük, hogy gyermeküket két hétig ne engedjék iskolába, ha az elmúlt időszakban Észak-Olaszországban vagy más fertőzött területen járt családi vagy egyéb okok miatt! Kérjük, hogy erről értesítsék az iskolát! Ilyen esetben a tanuló hiányzása igazoltnak tekinthető"
- írja az ITM.
Eddig az volt a hivatalos álláspont, hogy járhatnak iskolába a gyerekek, csak figyelni kell
A hivatalos álláspont eddig az volt, hogy ha Észak-Olaszországban, a hatósági intézkedéssel lezárt településeken tartózkodott a gyermek, akkor 14 napig fokozottan kell figyelni az egészségi állapotát. Ez idő alatt a külföldön járt tanulók ugyanúgy látogatják az oktatási intézményt, mint azok a gyermekek, akik otthon töltötték a szünidőt - írtuk szerdai cikkünkben, bár már tegnap is értesültünk olyan iskolákról, ahol inkább hazaküldték volna az érintett gyerekeket.
A szülők helyzete így különösen nehéz: nem világos, hogy ki fogja igazolni a hiányzást (bár az ITM-hez tartozó iskolák esetében most a minisztérium letette a garast); a munkahelyen pedig szintén nem könnyű megindokolni, hogy az egyébként egészséges gyermekkel miért marad otthon két hetet a szülő - az orvos alapesetben ilyen esetre nem adhat táppénzes papírt.