A Reuters értesülése szerint a szír kormányerők erős orosz légitámogatással megközelítették a Rakka tartomány közeli dzsihadista állásokat és csapást mértek rájuk. Rakka városa az Iszlám Állam központja, így ha Aszad erői tovább nyomulnak kelet felé, akár meg is közelíthetik a várost. Eközben a területtől északra, a török határ mentén az amerikabarát erők indították támadást, hogy elfoglalják Manbidzs városát és környékét, és így megszakítsák az Iszlám Állam és Törökország érintkezését.
Irak bonyolultabb
Közben zajlik iraki területen is a harc, Falludzsa városánál. A várost megközelítették, sőt körülzárták az iraki erők, az ostromot azonban nem kezdik meg, arra hivatkozva, hogy szeretnék, ha a még bent lévő több tízezer lakos minél nagyobb része elhagyná a területet. A várost egyébként a becslések szerint mindössze 800 fanatikus terrorista védi, de számuk még a pesszimistább vélemények szerint sem lehet több 2000-nél. Nem egy leküzdhetetlen erő, de sok polgári áldozatot követelhet a csata, pláne, hogy lakosságot élő pajzsként használják.
A kétféle erő
A Rakka tartományt közelítő szír kormányhaderők Tabka városát szándékoznak célba venni. Ez az Iszlám Állam számára stratégiai pont, hisz ennek elestével közvetlenül Rakka ellen indulhatna támadás, ezért gyorsan át is irányítottak védőerőket a városba. Az amerikaiak által támogatott erők Rakkától északra kötik le az Iszlám Állam harcosait, így fogyatkozó, bár fanatikus erőiket egyre jobban meg kell osztani. Ha sikerül elreteszelni a török határt, végképp megszűnik minden utánpótlásuk.
Az amerikai támogatású erők gerince a kurd YPG és a mérsékeltebb szunnita arab erők által létrehozott Szíriai Demokratikus Erők nevű szövetség. Ez az első olyan harcoló erő a szíriai polgárháború kezdete óta, amit Amerika hatékonyan tud támogatni. A csoportosulás már megközelítette Manbidzs városát, és szemben Falludzsával, itt jó esély van a város gyors bevételére.
Jalta-szerű megoldás?
Ha ez sikerül, és a török határ menti területeket felszabadítják, akkor óhatatlanul találkozni fog a két nagyhatalom által támogatott két hadsereg. Nem egyértelmű, hogy akkor hogyan léphetnek tovább, hisz Amerika többször határozottan kijelentette, hogy nem óhajt Aszad erőivel partnerségben harcolni. Márpedig most találkozni fognak, és utána koordinálniuk is kell a további műveleteket, különösen azt, hogy ki indítja meg a végső ostromot Rakka ellen.
Szír helyzet: pirossal jelölve Aszad területe, zölddel az ellenzéké, sárgával a kurdoké, szürkével az Iszlám Államé, világoskék a Manbidzs körüli rész, sötétkék az Eufrátesz mente |
Mindez akár a háború befejeződése utáni helyzetre is kihatással lehet, mert ha a már most is folyó béketárgyalások nem járnak eredménnyel, elképzelhető, hogy végül az elfoglalt területek alapján jön a politikai rendezés is. Az orosz támogatású, Aszad erői által elfoglalt terülteken helyreállna az Aszad uralta Szíria, az amerikai támogatású területeken pedig egyfajta szunnita arab és kurd szövetségi állam. Persze még az is sokat nyom a latba, hogy az Eufrátesz mentén Rakkától lejjebb fekvő területeket ki foglalja el, és hogy sikerül Irakban is elűzni a dzsihadistákat, majd ott milyen rendezést sikerül elérni.