Novemberben 0,5 százalékos, októberben 0,1 százalékos tizenkét havi inflációt mértek Magyarországon, szeptemberben pedig még negatív volt az éves inflációs ráta: akkor 0,4 százalékkal volt alacsonyabb a fogyasztói árindex, mint 2014 szeptemberében.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői szerint a három közép-európai EU-gazdaságban - Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban - egyaránt a belépő bázishatások gyakoroltak felhajtóerőt az éves összevetésű decemberi inflációra, tekintettel a 2014 végén tapasztalt erőteljes dezinflációs folyamatokra, amelyekben az élelmiszerárak akkori csökkenésének, Magyarország esetében pedig emellett a közműdíj-csökkentéseknek is meghatározó része volt.
A Goldman Sachs elemzői szerint Lengyelországban és Magyarországon a helyi fizetőeszközök gyengesége is gyorsíthatta a tizenkét havi összevetésben számolt decemberi inflációt, de csak marginális mértékben.
Az olajár még nem látszik az adaton
A ház londoni elemzői azzal számolnak, hogy az olajárak újbóli meredek csökkenése csak a januári inflációs adatokban jelenik meg először.
Ha az olajárak a jelenlegi nyomott szinten maradnak, az az idei első negyedév végén vagy a második negyedévben egy időre vissza is fordíthatja az infláció gyorsulási folyamatát, késleltetve az inflációs ráták visszatérését a jegybanki célszintekre - hangsúlyozták a Goldman Sachs londoni elemzői.
Marad a kamat
A ház szerint ez alátámasztja mindhárom térségi gazdaság jegybankjának enyhe monetáris alapállását, és valamelyes lefelé ható kockázattal terheli a Goldman Sachs jelenleg érvényes előrejelzését, amely szerint a térségi jegybankok egyike sem hajt végre további kamatcsökkentést 2016-ban.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) elemzői - akik szintén 0,9 százalékos éves összevetésű magyarországi inflációt várnak decemberre - alapesetben szintén nem valószínűsítik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 1,35 százalékos irányadó kamatának módosítását az idén. A cég elemzői szerint azonban az esetleges újabb negatív növekedési és/vagy inflációs meglepetések utat nyithatnak az MNB monetáris politikájának további enyhítése felé, különös tekintettel a magyar jegybank enyhe alapállására.
Ezt várják 2016-ra
A Bank of America-Merrill Lynch 2,1 százalékos átlagos magyarországi inflációt vár 2016-ra. Erre az előrejelzésére azonban 0,3 százalékpontnyi lefelé ható kockázatot lát abban az esetben, ha a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta idei átlagos árfolyama 45 dollár lesz, vagyis a cég alapeseti előrejelzésében szereplő 50 dollárnál 5 dollárral alacsonyabb.
Mit mértünk mi? A Privátbankár Árkosár felmérésében havi szinten 0,2, éves szinten pedig 3,8 százalékos árnövekedést mértünk. További részletek >>>> |
A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint ha a Brent hordónkénti átlagos árfolyama 2016 egészében a 35 dollár alatti jelenlegi szinteken marad, akkor az éves összevetésű magyarországi inflációs ráta az idei harmadik negyedévben 1 százalék környékére csökkenhet.
A ház szerint az olajárak meredek zuhanása miatt általánosságban is egyre valószínűtlenebb, hogy a közép-európai EU-gazdaságokban, köztük Magyarországon teljesülnek az inflációs célok a belátható előrejelzési távlatban.
Más nagy londoni házak egyre lejjebb viszik rövid távú olajár-előrejelzéseiket, még azok is, amelyek a következő évekre egyébként a nyersolaj világpiaci árfolyamának valamelyes erősödését várják.
Meredeken csökken az olaj
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics szakelemzői felülvizsgált új prognózisukban közölték: alapeseti előrejelzésük továbbra is az, hogy a Brent hordója 2017-ben 60 dollárra, 2020-ig pedig 70 dollárra drágul.
A ház ugyanakkor a 2016 végére szóló árfolyam-előrejelzését az eddigi 55 dollárról 45 dollárra csökkentette, elsősorban a Kőolajexportáló Országok Szervezetét (OPEC) jellemző belső zűrzavar, valamint a kínai gazdaságot övező bizonytalanságok miatt.
A Capital Economics londoni elemzői valószínűtlennek nevezték, hogy a nyersolaj hordónkénti világpiaci ára az évtized hátralévő részében visszaemelkedik az elmúlt évekre jellemző 100 dollár körüli szintekre. A ház szerint nehéznek bizonyulhat még az 50 dollár feletti átlag tartása is az évtized második felében.
Meddig zuhan még az olaj? A minap meredeken csökkentették idei olajár-előrejelzéseiket londoni iparági elemzők, elsősorban a kereslet és a kínálat egyensúlyát meghatározó alapfolyamatok markáns romlása miatt. Részletek >>>> |
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felülvizsgált előrejelzése szerint a Brent hordónkénti átlagára 2016 első negyedében mindössze 35 dollár lesz.
A ház decemberre a londoni konszenzussal összhangban 0,9 százalékos éves inflációt vár Magyarországon, 2016 végére azonban most már csak 2,1 százalékos tizenkét havi magyar inflációval számol a korábbi prognózisaiban szereplő 2,3 százalék helyett.
A JP Morgan elemzői hangsúlyozták, hogy ha az olajárak a jelenlegi szinten megrekednek, vagy még lejjebb mennek, akkor az a felülvizsgált előrejelzésükben foglaltnál is alacsonyabb lesz az idén a magyarországi infláció.
A JP Morgan londoni elemzői abban az esetben látnak lehetőséget az MNB-alapkamat csökkentésére, ha az infláció további negatív meglepetéseket okoz a jegybanknak, és ha a magyar gazdaság növekedési üteme is elmarad a várakozástól. Ilyen körülmények közepette a JP Morgan 1,00 százalékig csökkenő MNB-alapkamatot sem tart lehetetlennek az idei évre.