5p
Bár a mezőgazdaság is a vártnál többet tett hozzá a GDP-hez, a várakozásokat felülmúló adat nagyrészt az állami beruházásoknak köszönhető. Látszanak a fellendülés jelei a magánszektorban is, kérdés azonban, hogy ez elegendő lesz-e a növekedési ütem fenntartásához akkor is, ha az állami takarékra veszi magát.

A magyar gazdaság 3,9 százalékkal nőt az előző év azonos időszakához képest, ami gyorsulást jelent az első negyedéves 3,7%-hoz képest.

A KSH az első negyedéves GDP adatot 3,5 százalékról 3,7-re módosította, így a második negyedévi kellemes meglepetést részben a bázishatás okozta - írja friss összeállításában az OTP Elemzési Központ. A felülvizsgált első negyedéves GDP szerkezete azonban a hosszabb távú kilátások szempontjából kedvezőtlen irányba változott: a mezőgazdaságon kívüli versenyszektor GDP éves növekedése 0,2 százalékponttal csökkent (4,2%-ról 4,0 %-ra), miközben a teljes GDP 0,2 százalékponttal nőtt a módosítást követően. Ez azt jelenti, hogy a mezőgazdaság és az állami szektor hozzájárulása a GDP bővüléséhez magasabb, mint ahogy az korábban tűnt. Az OTP szakemberei azt írják: a felülvizsgált adat is alátámasztja azt a korábbi vélekedésüket, hogy a kormányzati intézkedések valamint átmeneti tényezők nagy szerepet játszanak a meglepően magas növekedési adatban.

A fő kérdés az, hogy mi okozhatta az első félévben a korábbi várakozásoknál sokkal gyorsabb növekedést, illetve hogy átmeneti vagy tartós lesz-e a magas növekedés. Az első kérdés megválaszolásához a tényadatokat az OTP Elemzési Központ március elején publikált részletes GDP előrejelzésének számaival (melyben még 2,1%-os éves GDP növekedést vártak 2014 egészére, és 2,4% 2014 első félévére) vetették össze. Ebből egyértelműen kiderül, hogy a vártnál gyorsabb növekedés hátterében egyértelműen a beruházások gyors növekedése állt, ugyanis az egyéb tételek vagy a várakozásainknak megfelelően, vagy annál kedvezőtlenebbül alakultak - írják.

Hozzájárulás a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez (termelési oldal)
Forrás: KSH / OTP Elemzési Központ

 

Hozzájárulás a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez (felhasználási oldal)
Forrás: KSH / OTP Elemzési Központ

Fogyasztás, export, import: nem emiatt nőtt ekkorát a GDP

A lakosság vásárolt fogyasztása az első félévben teljesen összhangban volt várakozásokkal, az export bővülése pedig elmaradt a várakozásoktól. Az import (melynek gyorsabb növekedése negatívan hat a GDP-re) pedig a szakértők által vártnál gyorsabban növekedett. Az utóbbi két adat azt jelenti, hogy – az autóiparban létrejött új exportkapacitások ellenére – a nettó export növekedési hozzájárulása a vártnál alacsonyabb volt.  Ezeken felül az állam által nyújtott természetbeni juttatások mértéke is egyértelműen elmarad várakozástól, és a közösségi fogyasztás rövidtávú alakulása is arra utal, hogy a tétel egész évi növekedése is a vártnál alacsonyabb lesz.

Kié ez a rengeteg beruházás? Az államé

A magas növekedést magyarázó beruházások alakulását közelről megvizsgálva azt mondhatjuk, hogy azok 16,3%-kal bővültek az első félévben az elemzők által várt 9,2%-kal szemben. Mivel korábban a magyar gazdaság egyik strukturális problémájaként éppen az alacsony beruházási rátát lehetett azonosítani, ezért nagyon fontos azt a kérdést megvizsgálni, hogy a most látott gyors bővülés átmeneti hatások eredménye, vagy hosszabb távon is fenntartható-e?

Az OTP elemzői azt írják: állami beruházások jelentős felpörgetése (első negyedévben közel 50%-kal emelkedtek, a második negyedéves adatok publikálásra még várni kell) jelenti a beruházás növekedés legfontosabb motorját. Márpedig miután a 2007-2013-as EU költségvetésből finanszírozható programok lezárulnak, az állami beruházások minden bizonnyal csökkenni fognak.

Mi lesz, ha az állam visszafogja magát?

A teljes képhez azonban hozzátartozik, hogy az építőipari beruházások növekedése mögött az is meghúzódik, hogy a hosszú évek óta csökkenő aktivitást mutató ingatlanpiacon a fordulat jelei mutatkoznak, de legalább is a korábbi csökkenő trend megállt, vagyis kiesett egy negatív tényező. Ezzel együtt az OTP szakemberei szerint ha a mostani feszített szintről az állami beruházások visszaesnének, azt a magánszektor ingatlanpiaci keresletének várható élénkülése közel sem tudja majd ellensúlyozni, mivel még mindig jelentős szabad kapacitások vannak a főbb szegmensekben.

Érdekes azonban a gép és szállítóeszköz beruházások alakulása, ezek ugyanis jellemzően nem az állami szektorhoz kötődnek. A gépberuházások igen jelentős felfutása azért is érdekes, mert a kapacitás-kihasználtsági mutatók nem indokolnak ilyen mértékű beruházásokat. Az új autóipari beruházások magyarázhatják a növekedést, azonban ezen túlmenően nagy valószínűség szerint a historikusan nagyon alacsony kamatkörnyezet is hozzájárul a beruházások felfutásához.

Bizonyos iparágakban (pl.: építőipar) részbeni magyarázatot jelenthet az állami beruházások tovagyűrűző hatása is. Ugyanakkor a gyártókapacitások kihasználtsága itt sem nem indokol ilyen mértékű beruházásokat, ezért a gépberuházások esetében is lassulás várható a jövőben.

Az idei számokat át kell írni

Az első féléves adatok tükrében az OTP elemzői is megemelték az idei évre vonatkozó GDP előrejelzésüket 3,3%-ra. A gyorsulást okozó tényezők nagyobb részben átmenetinek tekintett jellege miatt a jövő évre várt 2%-os növekedési várakozásaik változatlanul maradtak. Az egész évre várt 3,3%-os növekedés azt is jelenti, hogy a második félévben 2,8%-ra lassulhat a növekedés. Ez részben a bázishatásoknak köszönhető, mivel tavaly a második félévben, különösen a negyedik negyedévben gyorsult fel jelentős a gazdasági növekedés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Bécs? Budapest? Vagy Bukarest? Érdekes rangsor készült
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 11:12
A világ nagyvárosai éles versenyt vívnak azért, hogy magukhoz vonzzák a kezdő vállalkozásokat, amelyek nagyra nőve országaik gazdaságának jelentős szereplői és nem mellesleg adóalanyai lehetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG