Theresa May. Kép forrása: EPA |
A Downing Street hétfői tájékoztatása szerint May szerda este keresi fel Berlinben Merkelt. Ez lesz Theresa May első külföldi látogatása azóta, hogy a múlt héten átvette a miniszterelnöki tisztséget David Camerontól.
A brit miniszterelnöki hivatal szóvivőjének hétfői tájékoztatása szerint Theresa May és Angela Merkel első kétoldalú találkozója alkalmat nyújt annak áttekintésére, hogy a két ország miként tud együttműködni abban az időszakban, amikor az Egyesült Királyság felkészül a kilépésre az Európai Unióból.
A terror is terítékre kerül
Theresa May csütörtökön érkezik Párizsba, ahol a Downing Street szerint hasonló kérdésekről tárgyal Hollande-dal. Emellett a nizzai terrortámadás nyomán szóba kerül a kétoldalú terrorellenes együttműködés is.
A brit kormányszóvivő további részletekre nem tért ki, de valószínűsíthető, hogy a kétoldalú tárgyalások egyik fő témája a kilépési folyamat elkezdésének időzítése lesz.
Erről máris vita kezd kibontakozni London és a vezető EU-társállamok között. Theresa May ugyanis már több nyilatkozatában jelezte, hogy véleménye szerint addig nem szabad aktiválni a kilépési mechanizmust, vagyis a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, amíg nem áll össze egyértelműen a brit kormány tárgyalási stratégiája. May nem titkolta azt sem, hogy a brit kormány az 50. cikkelyt az idei év vége előtt nem kívánja aktiválni.
Brüsszel és az uniós társállamok ugyanakkor a kilépési folyamat mielőbbi elkezdésére ösztökélik a brit kormányt, azzal az érvvel, hogy a halogatás a bizonytalan időszak elhúzódását jelenti.
A nők átveszik Európa vezetését, de új országa csak egynek lehetA brit EU tagságról szóló népszavazásba az össze komolyabb brit párt vezetője belebukott, egyet kivéve, aki még meg is erősödött. Eddig gúzsba kötötte egy előző népszavazás, de most elemében van, szerepe megnőtt, országa alakulóban. Ő a skót első miniszter, Nicola Sturgeon, aki most majdnem olyan fontos, mint Theresa May vagy Angela Merkel. Részletek >>>> |