4p
A brit EU tagságról szóló népszavazásba az össze komolyabb brit párt vezetője belebukott, egyet kivéve, aki még meg is erősödött. Eddig gúzsba kötötte egy előző népszavazás, de most elemében van, szerepe megnőtt, országa alakulóban. Ő a skót első miniszter, Nicola Sturgeon, aki most majdnem olyan fontos, mint Theresa May vagy Angela Merkel.
David Cameron, aki népszavazással nemcsak magát buktatta meg, de a hölgyet szinte királynővé tette (Kép forrása: EPA/Guy Pool/Brit királyi haditengerészet)

Az első, aki bukott, természetesen David Cameron miniszterelnök lett, aki az egész népszavazást taktikai okokból találta ki. Nem jól sült el, akkorát bukott, mint előtte talán senki országa történetében. Az ellenzéki munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn is bajba került: elvesztett egy bizalmatlansági indítványt, miután pártja dühös volt rá, amiért nem támogatta elég határozottan a bennmaradást, nyilván próbált a másik oldalról is szavazókat szerezni.

Mindenki bukott, őt kivéve

Ami már meglepőbb, hogy a szavazás eredményének vélt nyertesei is elbuktak. Egyrészt Boris Johnson, aki a népszavazás farvizén akart miniszterelnök lenni, de hátba döfték. Az új kormányfő, Theresa May megtette külügyminiszternek, érthetetlen okokból, hisz roppant kínos alak, különösen diplomáciailag. Talán azt mondhatnánk, bohócügyi miniszter lett (hogy egy klasszikust idézzünk), hogy ha nem sikerülnek a Brexit tárgyalások, legyen kin elverni a port. A legnagyobb meglepetés persze a függetlenségi párt, a UKIP vezetőjének bukása, hisz ő elvileg elérte célját és megdicsőült. Csak hogy hazudott a kampányban, nem kicsit, nagyot.

Egy pártvezető van, aki már huzamosabb ideje posztján van, pártja az elmúlt években erősödött, és a népszavazás után kivirult, mondhatnánk ővé a világ. Ő nem más, mint Nicola Sturgeon, a Skót Nemzeti Párt vezetője, Skócia miniszterelnöke, hivatalos megnevezés szerint első minisztere. Neki kapóra jött a népszavazási eredmény, hisz két évvel ezelőtt egy másik népszavazáson meghiúsult élete álma, Skócia függetlensége, de így most újra előkerült a kérdés. Ráadásul szerepe különleges: a mérleg nyelve lehet a brit-EU tárgyalásokon, hisz ha az eredmény nem fog tetszeni neki, nincs az a hatalom, ami országát Nagy-Britanniában tarthatná.

Már tinikorában is a haza érdekelte

A hölgy ráadásul nem most kezd egy politikai irányt, vagy módosít, ő csak folytatja, amit hatalomra jutása óta elkezdett, és amiben 16 éve kora óta hisz. A Bloomberg szerint ekkor, tinilány korában ragadta magával az önálló Skócia gondolata. Az akkor kormányzó Margaret Thatcher minden intézkedését ellenezte, és látta, hogy egész Skócia elégedetlen vele. Szinte kizárólag a Munkáspártra szavaztak, de miután Anglia súlya sokkal nagyobb, maradt Thatcher. Ekkor gondolta úgy, hogy ha a skótok saját akaratuk szerint szeretnének választani, szakítaniuk kell az angolokkal, hisz a brit parlament összetételét mindig az utóbbiak döntik el.

Sturgeon 17 éves korában be is kopogtatott az akkor még csak éledező Skót Nemzeti Párt parlamenti képviselőjelöltje, Kay Ullrich ajtaján, és felajánlotta neki, hogy segít a kampányban. Fel is vették, lelkesen ragasztotta a plakátokat, majd 1990-ben, immár egyetemista korában Alex Salmondnak segített a pártvezetőségért folytatott kampányban. 22 évesen már maga is képviselő-jelölt lett, de nem sikerült még bejutni a Westminsterbe, mert Tony Blair Munkáspártja igen népszerű volt a skótoknál is. Ugyanakkor épp Tony Blair hozta létre az önálló skót parlamentet. Oda Sturgeon listás helyen jutott be, és öt évvel később, 34 éves korában Salmond a helyettesének választotta.

Országa még nincs, de hatalma elképesztő

2010-ben, Gordon Brown rosszul sikerült miniszterelnöksége végén a Munkáspárt népszerűsége a mélybe zuhant, az SNP hatalmas többséget szerzett a skót parlamentben. Jöhetett a függetlenségi népszavazás előkészítése és lebonyolítása. Végül a skótok 55:45 arányban a maradás mellett döntöttek, azzal a döntő ígérettel, hogy így biztos az Európai Unióban maradnak. Salmond lemondott, immár Nicola Sturgeon lett a pártvezető és az első miniszter, vagyis Skócia vezetője.

Június 23-án hirtelen felértékelődött a szerepe, aki nem hallott róla a világpolitikában, most megismerhette. A skótok nagy arányban az EU tagság mellett szavaztak, egyúttal a két évvel korábbi népszavazási ígéret is semmivé lett, Sturgeon rögtön jelezte is, hogy jöhet az új függetlenségi népszavazás. Rögtön el is repült Brüsszelbe, és remekül érezte magát az EU vezetők közt, szinte már a 28 tagállami vezető egyikének érezte magát. Egyúttal Theresa May első útja is hozzá vezetett, hisz mindenképpen egyezségre kell jutnia vele az új brit miniszterelnöknek, ha nem akarja elveszteni Skóciát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij Rómában beszélt Trumppal (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 13:26
Washington gyümölcsözőnek minősítette a találkozót. 
Makro / Külgazdaság Teljes fordulat a brit autógyárakban
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 11:21
Az Egyesült Királyságban először nőtt a járműgyártás éves szinten márciusban, miután az előző 12 hónapban folyamatosan csökkent.
Makro / Külgazdaság Kritikus terület lett a mosás: 2050 helyett 3280 forintot kell fizetnie a háztartásoknak a szomszédban
Buksza blog | 2025. április 26. 09:23
A legkeresettebb mosószerek ára néhány év alatt másfélszeresére ugrott Romániában. A drágulás a hivatalos adatok szerint nem márka- vagy gyártófüggő.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG