3p
David Cameron brit miniszterelnök hatalmasat bukott az eltaktikázott népszavazási kezdeményezéssel. Megnézzük, elődei között milyen esetek fordultak elő: ekkora hazardőrt azonban nem találtunk. 300 év érdekességei, párhuzamok, eltérések a BBC kutatásai nyomán.
David Cameron. Kép forrása: EPA,Laurent Dubrule

18. század

Az első államférfi, akit már miniszterelnöknek tartottak, de a címet még nem viselte, Sir Robert Walpole volt. Igazán hosszú ideig, 21 évig volt posztján, végül egy viszonylag gyengébb választási eredmény után egy évvel a parlament alsóháza távozását szorgalmazta, ekkor 1742-ben lemondott. Persze a parlamenti választások akkor még mást jelentettek, mint ma: a népességnek csak igen kis hányada szavazhatott.

A következő érdekes eset Lord North, mivel ő volt az első, akit bizalmatlansági indítvány által mondattak le 1782-ben. Az ok kézenfekvő volt: az amerikai függetlenségi háborúban a britek kezdtek vesztésre állni. Érdekesség, hogy ő szeretett volna már lemondani, de ezt 3. György király nem hagyta jóvá, szerette volna, ha North addig marad, amíg a háború befejeződik.

19. század

Nem sokkal később ifjabb William Pitt következett, aki elképesztően fiatalon, 24 évesen lett miniszterelnök. 17 évig volt hivatalában, amikor 1801-ben irányításával aláírták Nagy-Britannia és Írország unióját (ez Észak-Írországgal máig is megvan), de Pitt szeretett volna több jogot adni az íreknek, amit a király ellenzett. Erre Pitt lemondott.

Míg az amerikai elnökök ellen több merénylet volt, a brit miniszterelnökök közül egynek lett ez a végzete: Spencer Perceval 1812-ben lett gyilkosság áldozata. Amint a parlament alsóházának előcsarnokába lépett, a merénylő rálőtt, a miniszterelnök még ennyit tudott mondani: „Ó, megöltek.”

William Gladstone a következő eset, ő a második, aki az ír kérdés miatt kellett, hogy távozzon. Ő is hosszú ideig volt miniszterelnök: negyedik ciklusát töltötte, és szeretett volna nagyob szabadságot adni az íreknek egy önkormányzati törvény formájában, amit a felsőház 1894-ben meggátolt. Ezek után Gladstone lemondott.

2. világháború

Az egyik leghíresebb bukott brit miniszterelnök Neville Chamberlain, aki mindenáron el akarta kerülni a háborút, és többször hagyta, hogy Hitler lóvá tegye. Aláírta a müncheni paktumot, majd a hadüzenet után nem rontott rá a németekre a franciákkal együtt, pedig ekkor még lett volna esély, hogy az elején legyőzzék.

Amikor már égett a ház 1940-ben, kipenderítették és Churcill vette át a hatalmat, hogy végigvezesse az országot a háborún. Nagy szomorúságára a nép 1945-ben nem választotta meg Churchillt, bár később aztán még egyszer miniszterelnök lett.

A közelmúlt

A közelmúlt miniszterelnökei közül Margaret Thatcher és Tony Blair említendő. Thatcher 11 évig kormányzott, elvégezte a nehéz munkát: segített Amerikának megnyerni a hidegháborút, otthon pedig leépítette a veszteséges nehézipart és szénbányászatot. Végül már pártja óhajtotta a távozását, így átadta a hatalmat John Major-nek.

Tony Blair népszerű miniszterelnök volt és már harmadszor választották meg, amikor kénytelen-kelletlen átadta a hatalmat pénzügyminiszterének, Gordon Brown-nak egy régi, ügyetlen ígéret miatt. Ha ezt nem teszi, talán még a jelen is másként alakul, esetleg nem jutunk a Brexitig, mivel Brown leamortizálta a munkáspártot, így a konzervatívok túl nagy többséget kaptak 2010-ben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG