3p
David Cameron brit miniszterelnök hatalmasat bukott az eltaktikázott népszavazási kezdeményezéssel. Megnézzük, elődei között milyen esetek fordultak elő: ekkora hazardőrt azonban nem találtunk. 300 év érdekességei, párhuzamok, eltérések a BBC kutatásai nyomán.
David Cameron. Kép forrása: EPA,Laurent Dubrule

18. század

Az első államférfi, akit már miniszterelnöknek tartottak, de a címet még nem viselte, Sir Robert Walpole volt. Igazán hosszú ideig, 21 évig volt posztján, végül egy viszonylag gyengébb választási eredmény után egy évvel a parlament alsóháza távozását szorgalmazta, ekkor 1742-ben lemondott. Persze a parlamenti választások akkor még mást jelentettek, mint ma: a népességnek csak igen kis hányada szavazhatott.

A következő érdekes eset Lord North, mivel ő volt az első, akit bizalmatlansági indítvány által mondattak le 1782-ben. Az ok kézenfekvő volt: az amerikai függetlenségi háborúban a britek kezdtek vesztésre állni. Érdekesség, hogy ő szeretett volna már lemondani, de ezt 3. György király nem hagyta jóvá, szerette volna, ha North addig marad, amíg a háború befejeződik.

19. század

Nem sokkal később ifjabb William Pitt következett, aki elképesztően fiatalon, 24 évesen lett miniszterelnök. 17 évig volt hivatalában, amikor 1801-ben irányításával aláírták Nagy-Britannia és Írország unióját (ez Észak-Írországgal máig is megvan), de Pitt szeretett volna több jogot adni az íreknek, amit a király ellenzett. Erre Pitt lemondott.

Míg az amerikai elnökök ellen több merénylet volt, a brit miniszterelnökök közül egynek lett ez a végzete: Spencer Perceval 1812-ben lett gyilkosság áldozata. Amint a parlament alsóházának előcsarnokába lépett, a merénylő rálőtt, a miniszterelnök még ennyit tudott mondani: „Ó, megöltek.”

William Gladstone a következő eset, ő a második, aki az ír kérdés miatt kellett, hogy távozzon. Ő is hosszú ideig volt miniszterelnök: negyedik ciklusát töltötte, és szeretett volna nagyob szabadságot adni az íreknek egy önkormányzati törvény formájában, amit a felsőház 1894-ben meggátolt. Ezek után Gladstone lemondott.

2. világháború

Az egyik leghíresebb bukott brit miniszterelnök Neville Chamberlain, aki mindenáron el akarta kerülni a háborút, és többször hagyta, hogy Hitler lóvá tegye. Aláírta a müncheni paktumot, majd a hadüzenet után nem rontott rá a németekre a franciákkal együtt, pedig ekkor még lett volna esély, hogy az elején legyőzzék.

Amikor már égett a ház 1940-ben, kipenderítették és Churcill vette át a hatalmat, hogy végigvezesse az országot a háborún. Nagy szomorúságára a nép 1945-ben nem választotta meg Churchillt, bár később aztán még egyszer miniszterelnök lett.

A közelmúlt

A közelmúlt miniszterelnökei közül Margaret Thatcher és Tony Blair említendő. Thatcher 11 évig kormányzott, elvégezte a nehéz munkát: segített Amerikának megnyerni a hidegháborút, otthon pedig leépítette a veszteséges nehézipart és szénbányászatot. Végül már pártja óhajtotta a távozását, így átadta a hatalmat John Major-nek.

Tony Blair népszerű miniszterelnök volt és már harmadszor választották meg, amikor kénytelen-kelletlen átadta a hatalmat pénzügyminiszterének, Gordon Brown-nak egy régi, ügyetlen ígéret miatt. Ha ezt nem teszi, talán még a jelen is másként alakul, esetleg nem jutunk a Brexitig, mivel Brown leamortizálta a munkáspártot, így a konzervatívok túl nagy többséget kaptak 2010-ben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij Rómában beszélt Trumppal (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 13:26
Washington gyümölcsözőnek minősítette a találkozót. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG