4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Átvette a brit kormány vezetését Theresa May volt belügyminiszter, és már azt is tudni lehet, hogy kikkel vág majd neki az abszolút történelmet író Brexitnek. A kilépés mellett kampányolók nagy figuráit pozíciókkal jutalmazták, a rendszeresen botrányokat okozó Boris Johnsonnak pedig a brit diplomácia vezetéséért kell majd felelnie.
Boris Johnson. Forrás: Wikimedia commons

A Bloomberg cikke szerint May alig három hét után vette át az irányítást David Camerontól, aki azután, hogy a kilépéspártiak nyertek a brit népszavazáson lemondott.

Az új vezető már több változtatást is eszközölt, többek közt kirúgta a David Cameronhoz ezer szállal kötődő George Osborne pénzügyminisztert, és helyére a korábbi külügyminiszter Philip Hammondot ültette.

A Brexit nagy támogatói irányítanak?

Talán a legmeglepőbb döntés a volt londoni polgármester Boris Johnson külügyminiszteri kinevezése. A sokszor csak Nagy-Britannia bohócaként emlegetett politikus erős hangvételű kijelentéseivel többször is botrányokat okozott már, ráadásul mind Barack Obamának, Hillary Clintonnak és Donald Trumpnak is sikerült csúnyábban odaszólnia már. Az új külügyminiszter a választást várhatóan megnyerő Clintont például korábban egy pszichiátria szadista nővéréhez hasonlította - írja a Reuters.

Persze az amerikai külügy profizmussal csak annyit közölt, hogy már alig várják az új brit kormánnyal közös munkát. Az, hogy Johnson ne rondítson bele a brit-amerikai kapcsolatokba mindenképpen fontos lenne, mert a Brexit után ez a kereskedelmi kapcsolat lényegesen többet fog érni, mint most.

A briteknek kell Európa, vagy fordítva?

A Brexit-tárgyalásokat a hangzatos nevű David Davis felügyeli majd, akinek optimizmusát mi is csak irigyelni tudjuk. Az euroszkeptikus politikus ugyanis úgy véli, hogy egy olyan kulcspartner elvesztése, mint Nagy-Britannia rákényszeríti az olyan európai vezetőket, mint Angela Merkel, hogy engedjék oda a briteket a belső szabadpiachoz a kötelezettségek vállalása nélkül.

A brit kilépéssel rengeteget foglalkoztunk a Privátbankáron. Cikkeinket itt lehet megtalálni! >>>

Davisnek nyilvánvalóan óriási a felelőssége, mivel neki kell majd meggyőznie a befektetőket, hogy a brit gazdaság képes túlélni közel négy évtizednyi kereskedelmi, jogi és diplomáciai kötelék elvágását az Európai Unióval. Az új kormány célja az lesz, hogy úgy juthasson hozzá az uniós belső piachoz, hogy közben attól még korlátozhassa a szabad munkaerő-áramlást.

A frissen kinevezett Brexit-államtitkár szerint Angela Merkel a választás évében nem engedheti meg magának, hogy elveszítse a briteket, márpedig szerinte Európában, amit a „német kancellár akar, a német kancellár megkap”. Az mindenesetre biztos, hogy Davis egyszer már komolyabban nekiment Merkelnek, a kancellár ugyanis nem támogatta a Jean-Claude Juncker kinevezését ellenző briteket. Ekkor Merkel Davis szerint egészen egyszerűen cserben hagyta Nagy-Britanniát – írja a Reuters.

Ők már biztosan az új kormány tagjai

Theresa May - miniszterelnök

David Davis - a kilépési tárgyalásokért felelős államtitkár

Boris Johnson - külügyminiszter

Amber Rudd - belügyminiszter

Philip Hammond - pénzügyminiszter

Liam Fox - nemzetközi kereskedelemért felelős államtitkár

May mindenképpen végigviszi a kilépést

Az új miniszterelnök a Downing Streeten található rezidencia előtt arról beszélt, hogy fel fognak nőni a kihíváshoz, és egy pozitív, emberarcú Nagy-Britanniát építenek majd, amely mindenki számára működik majd, és nem csak a „szerencsés keveseké” lesz.

Theresa May már most nagy nyomás alatt van az EU-vezetőktől, akik minél előbb szeretnék tudni, hogy mikor indítják be hivatalosan is a kilépési eljárást. Az új brit miniszterelnök Angela Merkellel és Francois Hollande-al folytatott telefonhívásai során időt kért, és ismét megerősítette, hogy mindenképpen meglépi a Brexitet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG