Az USA-ban 1966 és 2012 között 90 lőfegyveres tömeggyilkosság történt, sokkal több, mint bármely más országban. A következő a Fülöp-szigetek volt 18 esettel, azután Oroszország következik. Az erről szóló tanulmány a legalább négy halálos áldozattal járó lövöldözéseket vette számításba a New York Times szerint. (Adam Lankford, The University of Alabama.)
Az USA, még ha vannak is döccenők, egy jól bevált demokrácia, kedvelt zenék és filmek exportőre, a külpolitika zászlóvivője. Hogy lehet, hogy ennyi tömeggyilkosság folyik az országban? – tették fel a kérdést.
A napokban történt templomi lövöldözés kapcsán Donald Trump elnök azt mondta, az amerikai lakosság mentális állapota aggasztó. Ám a cikk szerint ez nem igaz, sem a mentális problémákkal küzdő emberek, sem az ellátásukkal foglalkozó szakemberek száma nem tér el jelentősen a hasonló fejlettségű országokban tapasztaltaktól.
Talán az amerikai társadalom szokatlanul erőszakos. Vagy a rasszok szerinti sokszínűség az oka? A cikk szerint ezeket a magyarázatokat is hasonlóképpen megcáfolták a nemzetközi összehasonlítások, és végül egyetlen egy összefüggés maradt állva.
Mégpedig az, hogy minél több lőfegyver van egy országban, annál több lövöldözéses tömeggyilkosság történik. Amerikában 270 millió fegyver lehet, más országokban legfeljebb az ötöde-hatoda, 46 millió (Indiában). A tömeggyilkosságok száma az USA-ban kilencven volt, másutt legfeljebb az ötöde, 18.
Az amerikaiak csak a világ lakosságának 4,4 százalékát teszik ki, de a fegyverek 42 százalékával rendelkeznek és a lőfegyveres tömeggyilkosságok 31 százalékát követték el az említett időszakban. A lakosság arányában csak Jemenben volt több lőfegyveres vérengzés, mint az USA-ban – és ebben az országban van a második legtöbb lőfegyver fejenként és átlagosan az USA után.
Sem az általános bűnözési rátával, sem az erőszakos videojátékokkal, sem az öngyilkosságok számával nem sikerült a fegyveres gyilkosságokat összefüggésbe hozni. Bár a kilencvenes években volt egy erős bűnözési hullám, ma már az USA-ban sincs több bűncselekmény, mint más hasonló országokban. Viszont sokkal erőszakosabbak: ha valakit New Yorkban kirabolnak, 54-szer nagyobb az esély rá, hogy meg is ölik, mint Londonban.
A 2013-as évben Amerikában lőfegyverrel 21 175 öngyilkosságot, 11 208 gyilkosságot követtek el és 505-en haltak meg fegyverbalesetben. Ugyanebben az évben Japánban, melynek lakossága csak mintegy harmada az USA-énak, csak 13 halálesetet okozott lőfegyver.
Hol nagyobb a terror? Sokak emlékezete rövid, korábban, a nyolcvanas-kilencvenes években sokkal több volt a terror áldozatainak száma, az utóbbi években ehhez képest viszonylag alacsony a fenyegetettség. Egyes európai terrorszervezetek lelkén például több ezer áldozat vére szárad. Egyes más kontinenseken fekvő régiókban pedig tízszer annyi terrorcselekmény történik, mint kontinensünkön – írtuk korábban. |