Nikola Gruevszki és Orbán Viktor (Fotó: EPA/ALEKSANDAR KOVACEVSKI) |
Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök megkapta a menekültsátust – tudta meg a Magyar Idők. A napilap megkereste a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalt, de ők az értesülést nem erősítették meg.
A portál szerint a hatóság megalapozottnak tekinti Gruevszki félelmét, hogy hazájában veszélyben lenne az élete, ugyanis a hatóságok nem biztosítanának neki védelmet, hiszen a kormány nem demokratikus lépésekkel kívánja korlátozni és elvenni a volt miniszterelnök személyes szabadságát.
Koholt vád
A bevándorlási hivatal arra a következtetésre jutott, hogy Gruevszki visszatérése esetén hazájában a politikai múltja és véleménye, illetve az új kormány részéről őt ért koholt vádak miatt a hatalom üldöztetésének lenne kitéve – írja a Magyar Idők.
A napilap összefoglaló cikke szerint a macedón exkormányfőt először november 12-én hallgatta meg személyesen a menekültügyi hatóság Budapesten. Nikola Gruevszki részletesen beszámolt a november 10-én benyújtott menedékjog iránti kérelmének indokairól, valamint Magyarországra érkezésének körülményeiről. A politikus elmondása szerint Macedóniából az albán fővárosba, Tiranába ment, ahol felkereste a magyar nagykövetséget, és menedékjog iránti kérelmet nyújtott be. Ezt követően Montenegróba, majd Szerbiába utazott, ahonnan gépkocsival Budapestre érkezett. Úti okmányként személyi igazolványát használta, amely Albániában, Koszovóban, Montenegróban és Szerbiában is érvényes. A szerb–magyar határra november 12-én hajnal 5 órakor érkezett. Déli szomszédunk hatósága útlevelet kért tőle, mivel európai uniós tagállam területére kívánt lépni.
Gruevszki ekkor egy, a magyar állam által neki kiállított, egyszeri utazásra jogosító okmányt mutatott be, így folytatta útját Budapestre.
Zűrös magyar szálak
Gruevszki 2006 és 2016 között volt Macedónia miniszterelnöke, ahol viszont néhány nappal ezelőtt elfogatóparancsot adtak ki ellene, mert nem kezdte meg kétéves börtönbüntetése letöltését, amelyet hivatali visszaélés miatt szabtak ki rá.
Macedónia a 2016-os kormányváltás után nagyon komoly lépéseket tett az EU-s integráció felé, ehhez kapcsolódik például az ország névváltoztatása is. Emiatt óriási tüntetések voltak Szkopjében is a VMRO-DPMNE szervezésében, amelynek színeiben Gruevszki tíz évig miniszterelnök volt, ráadásul az egyik tízezres rendezvényen levetítették Orbán Viktor üzenetét is, amelyben támogatásáról biztosította a volt macedón kormánypártot.
Mint ahogy arról korábban elemzésünkben írtunk, a nemzetközi jog szerint a menekültjog nem illeti meg azokat, akik jogerős törvényes ítélet végrehajtása elől menekülnek. Nehéz elképzelni ezt a forgatókönyvet, de ha minden jogszerűen működne, akkor a hazai ügyészség célkeresztbe kellene, hogy vegye a politikai felelősöket, hiszen fél évvel ezelőtt a kormány börtönbüntetés terhe mellett megtiltotta, hogy bárki szervezett formában segítse az illegális menedékkérőket.