A hvg.hu cikke szerint bár papíron a magyar kormány lényegében nulla bevétellel számol, módosítani akarja az uniós Helyreállítási Eszköz (RRF) forrásainak megszerzéséhez szükséges tervet, és egyeztet Brüsszellel.
A portál a 2026-os központi költségvetéshez benyújtott egyik fejezeti kötetben szúrta ki a vonatkozó részletet, amely szerint
„a végrehajtás 2026-os határidejét figyelembe véve folyamatban van a magyar Helyreállítási Terv felülvizsgálata, ehhez kapcsolódóan informális egyeztetések kezdődtek a Nemzeti Hatóság és az Európai Bizottság között, a tervmódosítás hivatalos benyújtásának előkészítése érdekében.”
A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) keretében Magyarország számára mintegy 2,6 ezer milliárd forint vissza nem térítendő támogatás és 1,5 ezer milliárd forint hitel elérhető. A portál ugyanakkor kiemelte, bár az RRF-programokat Magyarország futtatja (vagyis a programok folyamatban vannak, a hazai kedvezményezettek a hazai költségvetés terhére hozzájutnak pénzekhez), az EU pedig a magyar Helyreállítási Tervet (HET) 2022 végére elfogadta, mindeddig Magyarország egyetlen darab kifizetési kérelmet sem nyújtott be, ami pénz beérkezett, az előleg volt.
Fotó: Depositphotos
A hvg.hu szerint ahhoz ugyanis, hogy a támogatásokhoz a tagállamok hozzáférjenek, teljesíteniük kell bizonyos előre vállalt feltételeket, úgynevezett szupermérföldköveket. Ennek fényében a költségvetési tervezet 2026-ra sem számol érdemi bevétellel az RRF alcímen, ugyanakkor a szöveg annyit megjegyez, hogy „a tervmódosítás kimenetele érdemben befolyásolhatja az alcímen tervezett bevétel-kiadás prognózist”.
A portál szerint a tervmódosításra lehet esély, ugyanis az Európai Számvevőszék 2024 őszén publikált jelentése szerint nem csak Magyarország áll rosszul az RRF-lehívásokkal, ráadásul a számvevőszék számos rendszerszintű problémát feltárt.