Merkel az EU legkritikusabb kérdéseiben foglalt állást. |
A belső határőrizet nélküli schengeni övezet fenntartásához elengedhetetlen a menekültek európai uniós tagállamok közötti elosztását szolgáló állandó mechanizmus - jelentette ki Angela Merkel német kancellár sa törvényhozás alsóházában (Bundestag) elmondott beszédében.
A kancellár szerint a schengeni rendszert ugyanúgy tovább kell fejleszteni, mint a gazdasági és monetáris uniót, vagyis ki kell teljesíteni az integrációt.
A schengeni szerződés révén az övezet tagjai bizalmi alapon az EU külső határain fekvő tagországokra ruházták át a határőrizet feladatát, de nem tették meg az utolsó lépést, nem gondolták végig, hogy miként kell eljárni válsághelyzetben, amikor nyomás alá kerülnek a külső határok, és nem döntöttek arról, hogy miként kell válaszolni egy ilyen kihívásra - vélte Merkel.
Szolidáris elosztás
A válasz a menekültek szolidáris elosztása és egy állandó menekült-elosztási rendszer, ez biztosíthatja a schengeni övezet tartós fennmaradását - fejtette ki a német kancellár.
Angela Merkel hangsúlyozta, hogy a menekültválság globális probléma, amelyet nem lehet bezárkózással kezelni. A legfontosabb célnak a menekültek számának csökkentését nevezete. Ehhez a nemzeti szintű intézkedések mellett európai uniós és nemzetközi lépésekre is szükség van.
Nem tudnak kimaradni a törökök
Mindenekelőtt Törökországgal kell együttműködni. Az EU-nak Törökországgal együtt kell gondoskodnia a görög-török uniós külső határ biztosításáról, pénzügyi támogatást kell nyújtania a Törökországban élő menekültek helyzetének javítására, és legális kontingensek befogadása révén át kell vállalnia a Törökországra nehezedő terhek egy részét - fejtette ki a német kormányfő.
A menekültkontingensek azt szolgálják, hogy "az illegalitást törvényességgel váltsuk fel". Ez nemcsak az EU, hanem Törökország érdeke is - hangsúlyozta Angela Merkel.
Németország hamarosan tényleg háborúba megy? Rekordszintre jutott az illegális belépők száma októberben, miközben már párt-társai körében is forrnak az indulatok Merkel körül a felső korlát bevezetéséről. Berlin közben ENSZ BT felhatalmazás esetén zöld lámpát adna harcoló csapatok küldésére a Közel Keletre. Ez a Német Szövetségi Köztársaság történetében az első alkalom lenne, hogy a hadsereg alakulatai beteszik a lábukat a közel-keleti darázsfészekbe. A Privátbankár elemzését a témában itt olvashatja >>>> |