Rendet kell teremteni és érvényesíteni kell a jogszabályokat a migráció valamennyi formájának területén – mondta Angela Merkel. A német kancellár elmondta: 2015-höz képest 95 százalékkal csökkent a Földközi-tengeren érkező menedékkérők száma, ennek ellenére tovább kell erősíteni az EU külső határának védelmét - tette hozzá, kiemelve, hogy Németország hozzájárul az uniós határ- és partvédelmi ügynökség, a Frontex fejlesztéséhez.
A kancellár szerint a migráció ügyének kezelésétől függ, hogy fennmarad-e az Európai Unió (EU), ezért a kihívásra jogilag megfelelő, realisztikus és szolidáris válaszokat kell adni, amelyek nem terhelik túl az embereket. Hozzátette:
"Úgy kell eljárni, hogy az emberek érezzék, hogy rend van és érvényesül a jog."
Orbán Berlinbe utazik – Merkel őt is kihasználja? A magyar miniszterelnök Berlinbe, a német belügyminiszter pedig Bécsbe látogat holnap. Egy német alkotmányjogász súlyos aggodalmainak adott hangot a tervezett zárt tranzit centrumokkal kapcsolatban. Orbán nem tűnhet túlságosan kompromisszumkésznek Berlinben, mert azt hívei és tanácsadói már nem fogadnák el. Tovább Káncz Csaba jegyzetéhez >>> |
A Földközi-tengeren folytatott EU-s művelettel kapcsolatban elmondta: mindenkinek be kell tartania a nemzetközi jog előírásait, a nem kormányzati szervezeteknek is. Merkel szerint együtt kell működni a menekültek származási országaival és lehetőséget kell adni a legális migrációra, ezért Németországban törvényt kell alkotni az EU-n kívüli képzett munkavállalók bevándorlásának szabályozásáról. Hozzátette: az EU-n belül senki sem választhatja meg, hogy hol nyújtja be menedékjogi kérelmét, ezért a tagországok partneri együttműködésével vissza kell szorítani a másodlagos migrációt.
Tévút a befogadás kultúrája?
Görögországgal már sikerült is megállapodni mindazon menedékkérők gyorsított visszafogadásáról, akiket ott regisztráltak, és ezért ott is kell lefolytatni menekültügyi eljárásukat, mégis továbbutaznak Németországba. Ezeket az embereket elkülönítik a határ térségében felállítandó központokban, és visszaszállítják Görögországba - cserébe Németország a családegyesítés keretében befogad menekült státusszal rendelkező embereket az országból.
Az ellenzéki pártok élesen bírálták a kormányzó koalíció munkáját, az AfD frakcióvezetője lemondásra szólította fel Merkelt. Alice Weidel szerint a kormány válsága állandósult, mert Angela Merkel nem hajlandó elismerni, hogy "a befogadás kultúrája tévút volt". A kormány valójában már meg is bukott, de Angela Merkel "nagy fondorlattal" megőrizte pozícióját – tette hozzá.
Előbb lépjenek az osztrákok
Az együttműködéssel kapcsolatban még vannak problémák: Orbán Viktor és Sebastian Kurz telefonos tárgyalásuk során ugyanis abban állapodtak meg, hogy Magyarország semmilyen kétoldalú megállapodást nem köt Németországgal addig, amíg Ausztria és Németország között nem születik megállapodás.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda tájékoztatása szerint a miniszterelnök minderről Angela Merkelt is tájékoztatja a héten berlini találkozójuk során. Orbán Viktor emellett tájékoztatta az osztrák kancellárt, hogy Magyarország álláspontja 2015 óta változatlan a migrációs kérdésben. Nincs olyan menedékkérő, aki elsőként Magyarországon lépett be Európa területére, hiszen a migránsok szárazföldi bevándorlási útvonala, a balkáni útvonal Görögországon és Bulgárián keresztül vezet, de főleg Görögország területén keresztül érkeztek a kontinensre az illegális bevándorlók.
Bekeményítenek az osztrákok: erre készülnek a határoknál Tranzitközpontokat hozna létre Ausztria déli határainál válaszul arra, hogy Németország ilyen befogadó-állomásokat tervez felállítani a német-osztrák határnál. A német tranzitközpontokban a más országokban regisztrált menedékkérőket helyeznék el ideiglenesen, és nem engednék be őket Németországba. Ausztria attól tart, hogy a menedékkérők végül náluk ragadnak.Tovább >>> |