Az Egyesült Államok Ukrajna legnagyobb támogatója, derül ki a Kieli Világgazdasági Intézet tegnap nyilvánosságra hozott tanulmányából.
Amerika a fő fegyverszállító
A német gazdasági kutatóintézet azokat a nyilvános katonai, pénzügyi és humanitárius támogatásokat összegezte, amelyeket egyes államok ajánlottak fel Ukrajna számára az orosz invázió kezdete, február 24-e és március 27-e között.
A kimutatás szerint Washington átszámítva összesen 7,6 milliárd euró (mintegy 2800 milliárd forint) támogatást ígért oda Ukrajnának. Ebből 4,4 milliárd euró (1600 milliárd forint) katonai, 3,2 milliárd euró (1200 milliárd forint) pedig humanitárius jellegű segítség.
Ami a katonai támogatás részleteit illeti, John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője tegnap például azt közölte, hogy Ukrajna harci repülőgépeket és alkatrészeket kapott az Oroszország elleni háborúhoz. Korábban pedig a többi közt Stinger légvédelmi rakéták, Javelin páncéltörő rakéták, támadásra is használható drónok, valamint lőszerek szállítását jelentette be Washington.
Ráadásul a fenti összeg feltételezhetően nem a teljes summa, hiszen ez a kimutatás csak a nyilvánosságra hozott támogatásokat tartalmazza.
Nem tudunk teljes képet adni, mivel pont a katonai támogatások Ukrajnának nem mindig transzparensek
- mondta Christoph Trebesch, a kieli intézet kutatási igazgatója.
Moszkva: beláthatatlan következmények
Ukrajna amerikai felfegyverzése persze korántsem újdonság: a NATO-tagországok már a háború előtt több ezer tonna fegyvert és lőszert szállítottak Ukrajnába – az ukrán hadsereg komoly ellenálló-képessége tehát nem kis részben a modern nyugati haditechnikának köszönhető.
Moszkva múlt héten mindenesetre diplomáciai csatornákon figyelmeztette Washingtont:
a fegyverszállítások "olajat jelentenek a tűzre", és „beláthatatlan következményekhez” vezethetnek.
Visszatérve a listára, az Egyesült Államok után Lengyelország Ukrajna legnagyobb támogatója, 963 millió euróval. Igaz, ennek nagy része (908 millió euró) pénzügyi segítség, a hadiipari támogatás mindössze 54,5 millió euró.
A harmadik helyen Nagy-Britannia áll: a szigetország átszámítva 721 millió euró támogatást ajánlott fel Ukrajnának, amelyből 482 millió euró a humanitárius, 204 millió a katonai, 34 millió pedig pénzügyi jellegű segítség.
A top 10 támogató ország között van még – sorrendben – Németország, Franciaország, Olaszország, Svédország, Észtország, Kanada és Japán.
Magyarország az utolsó harmadban
A 30 országot (és az EU-t) tartalmazó listán Magyarország a 23. helyet foglalja el:
hazánk az említett időszakban 6 millió euró (2,2 milliárd forint) támogatást jelentett be Ukrajnának a német tanulmány szerint, ami ebben az esetben teljes egészében humanitárius támogatást jelent.
A 30 ország között egyébként hét olyan van (Magyarország mellett Franciaország, Japán, Málta, Ciprus, Írország és Szlovénia), amely önállóan semmilyen hadi jellegű támogatást nem helyezett kilátásba Ukrajnának az említett időszakban.
Az ilyen típusú segítséget tekintve az Egyesült Államokat az EU (az Európai Bizottság és az Európai Tanács által felajánlott támogatások), majd Észtország követi 1 milliárd, illetve 220 millió euróval.
Észtország a legbőkezűbb
Érdekesség, hogy ha a nyújtott segítség mértékét az adott állam GDP-jéhez mérjük – tehát azt nézzük, hogy lehetőségeihez képest mely ország segített a legjobban –, akkor messze Észtország vezeti a listát:
a balti állam a GDP-jének 0,79 százalékát ajánlotta fel Ukrajna támogatására.
Utána következik Lengyelország (0,18 százalék) és Litvánia (0,06 százalék). Az Egyesült Államok 6., Németország a 12. a sorban.
A földrajzi közelség Oroszországhoz vagy Ukrajnához nyilvánvalóan nagy szerepet játszik néhány kelet-európai ország elkötelezettségében (a segítségnyújtást tekintve)
- véli Christoph Trebesch. Magyarország nem tartozik ezen államok közé, hiszen ebben a rangsorban is a 23. helyen áll.