4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Toronymagasan az Egyesült Államok nyújtja a legnagyobb támogatást Ukrajnának az orosz invázió kezdete óta. Ennek több mint fele katonai jellegű segítség, ami átszámítva több mint négymilliárd eurót tett ki egyetlen hónap alatt. Az Egyesült Államokat Lengyelország és Nagy-Britannia követi, GDP-arányosan ugyanakkor Észtország a legbőkezűbb Ukrajnával.  Magyarország a 23. a mintegy 30 országot tartalmazó listán.

Az Egyesült Államok Ukrajna legnagyobb támogatója, derül ki a Kieli Világgazdasági Intézet tegnap nyilvánosságra hozott tanulmányából.

Amerika a fő fegyverszállító

A német gazdasági kutatóintézet azokat a nyilvános katonai, pénzügyi és humanitárius támogatásokat összegezte, amelyeket egyes államok ajánlottak fel Ukrajna számára az orosz invázió kezdete, február 24-e és március 27-e között.

A kimutatás szerint Washington átszámítva összesen 7,6 milliárd euró (mintegy 2800 milliárd forint) támogatást ígért oda Ukrajnának. Ebből 4,4 milliárd euró (1600 milliárd forint) katonai, 3,2 milliárd euró (1200 milliárd forint) pedig humanitárius jellegű segítség.

Ami a katonai támogatás részleteit illeti, John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője tegnap például azt közölte, hogy Ukrajna harci repülőgépeket és alkatrészeket kapott az Oroszország elleni háborúhoz. Korábban pedig a többi közt Stinger légvédelmi rakéták, Javelin páncéltörő rakéták, támadásra is használható drónok, valamint lőszerek szállítását jelentette be Washington.

Egy amerikai katona készül egy Stinger légvédelmi rakéta kilövésére a Saber Strike 22 hadgyakorlaton az észtországi Rutjánál 2022. március 10-én. Fotó: EPA/VALDA KALNINA
Egy amerikai katona készül egy Stinger légvédelmi rakéta kilövésére a Saber Strike 22 hadgyakorlaton az észtországi Rutjánál 2022. március 10-én. Fotó: EPA/VALDA KALNINA

Ráadásul a fenti összeg feltételezhetően nem a teljes summa, hiszen ez a kimutatás csak a nyilvánosságra hozott támogatásokat tartalmazza.

Nem tudunk teljes képet adni, mivel pont a katonai támogatások Ukrajnának nem mindig transzparensek

- mondta Christoph Trebesch, a kieli intézet kutatási igazgatója.

Moszkva: beláthatatlan következmények

Ukrajna amerikai felfegyverzése persze korántsem újdonság: a NATO-tagországok már a háború előtt több ezer tonna fegyvert és lőszert szállítottak Ukrajnába – az ukrán hadsereg komoly ellenálló-képessége tehát nem kis részben a modern nyugati haditechnikának köszönhető.     

Moszkva múlt héten mindenesetre diplomáciai csatornákon figyelmeztette Washingtont:

a fegyverszállítások "olajat jelentenek a tűzre", és „beláthatatlan következményekhez” vezethetnek.  

Visszatérve a listára, az Egyesült Államok után Lengyelország Ukrajna legnagyobb támogatója, 963 millió euróval. Igaz, ennek nagy része (908 millió euró) pénzügyi segítség, a hadiipari támogatás mindössze 54,5 millió euró.

A harmadik helyen Nagy-Britannia áll: a szigetország átszámítva 721 millió euró támogatást ajánlott fel Ukrajnának, amelyből 482 millió euró a humanitárius, 204 millió a katonai, 34 millió pedig pénzügyi jellegű segítség.

A top 10 támogató ország között van még – sorrendben – Németország, Franciaország, Olaszország, Svédország, Észtország, Kanada és Japán.

Magyarország az utolsó harmadban 

A 30 országot (és az EU-t) tartalmazó listán Magyarország a 23. helyet foglalja el:

hazánk az említett időszakban 6 millió euró (2,2 milliárd forint) támogatást jelentett be Ukrajnának a német tanulmány szerint, ami ebben az esetben teljes egészében humanitárius támogatást jelent.

A 30 ország között egyébként hét olyan van (Magyarország mellett Franciaország, Japán, Málta, Ciprus, Írország és Szlovénia), amely önállóan semmilyen hadi jellegű támogatást nem helyezett kilátásba Ukrajnának az említett időszakban.

Az ilyen típusú segítséget tekintve az Egyesült Államokat az EU (az Európai Bizottság és az Európai Tanács által felajánlott támogatások), majd Észtország követi 1 milliárd, illetve 220 millió euróval.          

Észtország a legbőkezűbb  

Érdekesség, hogy ha a nyújtott segítség mértékét az adott állam GDP-jéhez mérjük – tehát azt nézzük, hogy lehetőségeihez képest mely ország segített a legjobban –, akkor messze Észtország vezeti a listát:

a balti állam a GDP-jének 0,79 százalékát ajánlotta fel Ukrajna támogatására.

Utána következik Lengyelország (0,18 százalék) és Litvánia (0,06 százalék). Az Egyesült Államok 6., Németország a 12. a sorban.

A földrajzi közelség Oroszországhoz vagy Ukrajnához nyilvánvalóan nagy szerepet játszik néhány kelet-európai ország elkötelezettségében (a segítségnyújtást tekintve)

- véli Christoph Trebesch. Magyarország nem tartozik ezen államok közé, hiszen ebben a rangsorban is a 23. helyen áll.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG