4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Toronymagasan az Egyesült Államok nyújtja a legnagyobb támogatást Ukrajnának az orosz invázió kezdete óta. Ennek több mint fele katonai jellegű segítség, ami átszámítva több mint négymilliárd eurót tett ki egyetlen hónap alatt. Az Egyesült Államokat Lengyelország és Nagy-Britannia követi, GDP-arányosan ugyanakkor Észtország a legbőkezűbb Ukrajnával.  Magyarország a 23. a mintegy 30 országot tartalmazó listán.

Az Egyesült Államok Ukrajna legnagyobb támogatója, derül ki a Kieli Világgazdasági Intézet tegnap nyilvánosságra hozott tanulmányából.

Amerika a fő fegyverszállító

A német gazdasági kutatóintézet azokat a nyilvános katonai, pénzügyi és humanitárius támogatásokat összegezte, amelyeket egyes államok ajánlottak fel Ukrajna számára az orosz invázió kezdete, február 24-e és március 27-e között.

A kimutatás szerint Washington átszámítva összesen 7,6 milliárd euró (mintegy 2800 milliárd forint) támogatást ígért oda Ukrajnának. Ebből 4,4 milliárd euró (1600 milliárd forint) katonai, 3,2 milliárd euró (1200 milliárd forint) pedig humanitárius jellegű segítség.

Ami a katonai támogatás részleteit illeti, John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője tegnap például azt közölte, hogy Ukrajna harci repülőgépeket és alkatrészeket kapott az Oroszország elleni háborúhoz. Korábban pedig a többi közt Stinger légvédelmi rakéták, Javelin páncéltörő rakéták, támadásra is használható drónok, valamint lőszerek szállítását jelentette be Washington.

Egy amerikai katona készül egy Stinger légvédelmi rakéta kilövésére a Saber Strike 22 hadgyakorlaton az észtországi Rutjánál 2022. március 10-én. Fotó: EPA/VALDA KALNINA
Egy amerikai katona készül egy Stinger légvédelmi rakéta kilövésére a Saber Strike 22 hadgyakorlaton az észtországi Rutjánál 2022. március 10-én. Fotó: EPA/VALDA KALNINA

Ráadásul a fenti összeg feltételezhetően nem a teljes summa, hiszen ez a kimutatás csak a nyilvánosságra hozott támogatásokat tartalmazza.

Nem tudunk teljes képet adni, mivel pont a katonai támogatások Ukrajnának nem mindig transzparensek

- mondta Christoph Trebesch, a kieli intézet kutatási igazgatója.

Moszkva: beláthatatlan következmények

Ukrajna amerikai felfegyverzése persze korántsem újdonság: a NATO-tagországok már a háború előtt több ezer tonna fegyvert és lőszert szállítottak Ukrajnába – az ukrán hadsereg komoly ellenálló-képessége tehát nem kis részben a modern nyugati haditechnikának köszönhető.     

Moszkva múlt héten mindenesetre diplomáciai csatornákon figyelmeztette Washingtont:

a fegyverszállítások "olajat jelentenek a tűzre", és „beláthatatlan következményekhez” vezethetnek.  

Visszatérve a listára, az Egyesült Államok után Lengyelország Ukrajna legnagyobb támogatója, 963 millió euróval. Igaz, ennek nagy része (908 millió euró) pénzügyi segítség, a hadiipari támogatás mindössze 54,5 millió euró.

A harmadik helyen Nagy-Britannia áll: a szigetország átszámítva 721 millió euró támogatást ajánlott fel Ukrajnának, amelyből 482 millió euró a humanitárius, 204 millió a katonai, 34 millió pedig pénzügyi jellegű segítség.

A top 10 támogató ország között van még – sorrendben – Németország, Franciaország, Olaszország, Svédország, Észtország, Kanada és Japán.

Magyarország az utolsó harmadban 

A 30 országot (és az EU-t) tartalmazó listán Magyarország a 23. helyet foglalja el:

hazánk az említett időszakban 6 millió euró (2,2 milliárd forint) támogatást jelentett be Ukrajnának a német tanulmány szerint, ami ebben az esetben teljes egészében humanitárius támogatást jelent.

A 30 ország között egyébként hét olyan van (Magyarország mellett Franciaország, Japán, Málta, Ciprus, Írország és Szlovénia), amely önállóan semmilyen hadi jellegű támogatást nem helyezett kilátásba Ukrajnának az említett időszakban.

Az ilyen típusú segítséget tekintve az Egyesült Államokat az EU (az Európai Bizottság és az Európai Tanács által felajánlott támogatások), majd Észtország követi 1 milliárd, illetve 220 millió euróval.          

Észtország a legbőkezűbb  

Érdekesség, hogy ha a nyújtott segítség mértékét az adott állam GDP-jéhez mérjük – tehát azt nézzük, hogy lehetőségeihez képest mely ország segített a legjobban –, akkor messze Észtország vezeti a listát:

a balti állam a GDP-jének 0,79 százalékát ajánlotta fel Ukrajna támogatására.

Utána következik Lengyelország (0,18 százalék) és Litvánia (0,06 százalék). Az Egyesült Államok 6., Németország a 12. a sorban.

A földrajzi közelség Oroszországhoz vagy Ukrajnához nyilvánvalóan nagy szerepet játszik néhány kelet-európai ország elkötelezettségében (a segítségnyújtást tekintve)

- véli Christoph Trebesch. Magyarország nem tartozik ezen államok közé, hiszen ebben a rangsorban is a 23. helyen áll.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – Miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
Makro / Külgazdaság Földön, vízen, levegőben: megújítják az ukránok az európai közlekedési kapcsolataikat
Mester Nándor | 2024. április 30. 15:01
Ukrajna számára létfontosságú, hogy minden lehetséges módon eljuttassa mezőgazdasági terményeit az export célországaiba Európában és azon kívül is, felhasználva a közúti kapcsolatrendszert, valamint a folyami és a tengeri kikötőket is. A közvetlen személyforgalom vasúton fejlődhet, de új buszjáratok is megjelenhetnek a nyugat-ukrajnai városok és Kijev bevonásával. Mindehhez persze pénz kell, apróbb részletekben már sikerült is szerezniük.
Makro / Külgazdaság "Befagyott" a német munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:55
Majdnem 6 százalékos a munkanélküliség Németországban. 
Makro / Külgazdaság Rombolásra készül Trump, ha megválasztják
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:01
Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 
Makro / Külgazdaság Olcsóbban jönnek az élelmiszerek
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:51
A magyar ipar termelői árai lejjebb mentek éves szinten. Az élelmiszereknél majdnem 7 százalékos a csökkenés. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG