4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

London és Berlin az Irán-ellenes olajállamok katonatisztjeinek képzését indítja el, masszív fegyverszállításokkal kísérve. A térség felajzott méhkashoz hasonlít egyrészt a csökkenő olajárak miatt, másrészt a szunnita uralkodóházak aggodalmai miatt, amellyel Teherán regionális expanzióját figyelik.

A múlt héten bemutattuk Trump új nemzetbiztonsági és védelmi stábját, amely eltökélt abban, hogy felrúgja a nemzetközi közösség által évek hosszú munkájával kiizzadt nukleáris megállapodást Teheránnal. Mintegy vezényszóra, London és Berlin is feltűnően aktív lett a térségben. Irán múlt szombaton már bekérette az Egyesült Királyság londoni nagykövetét és tiltakozott Theresa May miniszterelnök szavai miatt.

London oltalmába veszi volt protektorátusát

May ugyanis múlt szerdán részt vett Bahrein-ben az Öböl-államok éves csúcstalálkozóján, ahol Szaúd-Arábia mozgatta a szálakat és az Egyesült Királyság volt a meglepetés-vendég. A térség felajzott méhkashoz hasonlít egyrészt a csökkenő olajárak miatt, másrészt a szunnita uralkodóházak aggodalmai miatt, amellyel Teherán regionális expanzióját figyelik. A csúcstalálkozó záróközleményében a résztvevők elítélték Irán beavatkozását a régió államainak belső ügyeibe.

Az Öböl-államok királyai, emírjei és szultánjai váratlan támogatást kaptak a csúcson részt vevő brit miniszterelnöktől, aki kijelentette, hogy „világosan érzékeli Irán regionális akcióit és segíteni fog ez ellen küzdeni.” May bejelentette azt is, hogy London stratégiai megállapodásra törekszik az Öböl-országokkal, mégpedig befektetésekkel a védelmi szektorban és tréningekkel Bahrein-ben és Jordániában. May természetesen a Brexit utáni brit kereskedelmi pozíciókat is ápolgatta és kereskedelmi külön-megállapodásokra törekszik az Öböl-államokkal. Ennek letárgyalását bizonyára nem kell jogilag a nulláról kezdeni, hiszen Bahrein egy évszázadon keresztül brit protektorátus volt, egészen a kis olajállam 1971-es függetlenségééig.

A Brexit után kialakult brit kormányzati káoszt mindenesetre jól érzékelteti, hogy miközben May az irániak ellen tüzelte az Öböl-menti államokat, addig saját külügyminisztere, Boris Johnson Rómában kemény kritikával illette a térséget általában. Johnson szerint mind Szaúd-Arábia, mind Irán bábjátékosként rángatja a térség politikai szereplőt. Rijád és Teherán politikai céljaik megvalósítása érdekében visszaélnek a vallási felekezetek lappangó feszültségeivel. Ez a valódi oka a térséget uraló kliensháborúknak.

Káncz Csaba

Berlin fegyvereket szállít és iskolákat prédikál

A német védelmi miniszter, Ursula von der Leyen is a térséget járta a múlt héten. Szaúd-Arábiában – Irán ősellenségének tekintett országban – bejelentette, hogy jövőre megkezdődik a szaúdi tisztek képzése Németországban. Berlin az év első felében 484 millió euró értékben adott el fegyvereket Rijádnak, köztük harci helikoptereket. A német delegáció közleménye szerint „Szaúd- Arábia határozottan harcol a terrorizmus ellen.” Mondta ezt Berlin arra az országra, amely az ENSZ adatai szerint Jemenben eddig 4000 civilt ölt meg az ottani polgárháborús beavatkozása során és porig rombolta a legszegényebb arab állam infrastruktúráját.

Von der Leyen ezután szintén Bahrein-be látogatott, ahol részt vett egy biztonságpolitikai fórumon (Manama Dialogue). Múlt szombati beszédében kifejtette, hogy az Iszlám Államot nem lehet csak a harcmezőn legyőzni, hanem toleranciát tanító iskolákkal és munkahelyek létesítésével is fel kell venni a harcot. A beszámolók szerint a német védelmi miniszter nem érintette a bahreini közállapotokat. Ott ugyanis a múlt heti csúcstalálkozók előtt újságírókat vettek őrizetbe a hatóságok és két nagy TV-csatornát is kizártak a találkozók helyszínéről.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A magyar munkaerő az unió legolcsóbbjai közé tartozik
Privátbankár.hu | 2025. április 6. 10:31
Az egy órára jutó munkaerő-költség alapján.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai még jól is jöhetnek Magyarországnak — interjú Virovácz Péterrel
Bózsó Péter | 2025. április 6. 06:02
Az ING Bank vezető elemzője fejtette ki véleményét a héten bejelentett vámok hatásáról a forint árfolyamára, hazánk külkereskedelmi és fizetési mérlegére, valamint növekedésére.
Makro / Külgazdaság Van fény az alagút végén – alulértékelt a forint, beindulhatnak a befektetések is?
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 15:38
Jöhetnek pozitív fordulatok is idén a hazai gazdaságban? Az OTP elemzői szerint igen, de a kockázatokat sem hallgatják el.
Makro / Külgazdaság Erre költené Donald Trump a vám-dollármilliárdokat? Átcsúszott a szenátuson a javaslata
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 14:41
Adók helyett vámok és kiadácsökkentés sok-sok ezermilliárd dolláros értékben. Hiába szavaztak republikánusok is a javaslat ellen, az most a kongresszus elé kerülhet.
Makro / Külgazdaság Két matematikai osztás kellett csak a világ káoszba taszításához
Buksza blog | 2025. április 5. 13:33
Kína a kiszámítható gazdasági partner szerepét veheti fel, Tajvanon megerősödhetnek a Kínához csatlakozást támogató politikai erők, az EU tárgyalna. Jönnek a reakciók Trump vámcunamijára.
Makro / Külgazdaság Valamit nagyon csúnyán elszámoltak Donald Trumpék
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 12:23
Utánaszámoltak a bejelentett vámtarifáknak, és sehogy sem jön ki a matek.
Makro / Külgazdaság Tagadja az Európai Bizottság Szijjártó Péter vádjait, neki is tudnia kellene az igazságról
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 10:08
Éppenséggel a magyar kormánnyal is jó előre egyeztettek a lehetséges válaszlépésekről.
Makro / Külgazdaság Hiába a baráti tarifa, Londonban is vérengzés volt a papírok között
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:54
London csak a szelét kapta a Trump-tornádónak, de így is brutális, ami a londoni tőzsdén történt.
Makro / Külgazdaság Az ENSZ-főtitkár a kiszolgáltatott országok miatt aggódik
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:29
Kritikus szakaszba lépett a világkereskedelmi helyzet a világszervezet szerint.
Makro / Külgazdaság Ebben nagyon türelmes Donald Trump, kitolt egy fontos határidőt
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 08:43
Úgy tűnik, nagyon szeretné az amerikai elnök, ha amerikai kézbe kerülne a TikTok. Vajon kire gondolhat tulajdonosként?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG