4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Dinamikusan emelkedő globális geopolitikai hőmérséklet, áldatlan állapotok a kötvénypiacokon – nem csoda hát, hogy január óta euróban számolva 19 százalékkal robbant föl az arany ára. Míg a lengyel jegybank a világ legnagyobb aranyvásárója lett az első félévben, addig a vezető német sajtó az MNB bóvli-kötvény vásárlásairól cikkezik. Káncz Csaba jegyzete.

Eszkalálódó amerikai-kínai kereskedelmi háború, pattanásig feszült iráni helyzet, lassuló világgazdaság és az olcsó pénztől az utóbbi évtizedben függővé vált értékpapír-piacok. Csodálkozhatunk-e azon, hogy a tradicionális értékmegőrzőnek tekintett arany ára euróban számolva 19 százalékkal szökött magasabbra ebben az évben? A vezető jegybankok olyan áldatlan állapotokat teremtettek a világ pénzpiacain, hogy jelenleg mintegy 15 ezermilliárd dollár értékű állam- és vállalati kötvényállomány negatív hozamot hoz.

Rekord szintű beszerzések

Az idei év viszont paradigmaváltást hoz, mert a dollár mellett az élelmesebb ás messzebbre látó jegybankok padlógázzal kezdték el felhalmozni az aranyat. Azt a nemesfémet, amely több ezer év óta őrzi az értékét. Rádásul minél hevesebben zajlik a világban a leértékelést célzó devizaháború, a nemesfém annál prominensebb figyelmet nyer.

Az első fél évben állami intézmények a világon 374 tonna aranyat szereztek be. Ez 57 százalékkal nagyobb mennyiség, mint tavaly a hasonló időszakban és a legnagyobb ugrást jelenti az ezirányú statisztikák vezetése óta. Az Egyesült Királyságban és Olaszországban a súlyos politikai- és gazdasági bizonytalanság jelent felhajtóerőt. Nem véletlen, hogy angol fontban jegyezve az arany már történelmi csúcson van. Londoni aranykereskedők a korábbinál háromszor nagyobb forgalomról számolnak be.

Varsó idén aranyat, Budapest bóvlikötvényt vásárol

De melyek azok a jegybankok a világban, amelyek padlógázt nyomtak aranyvásárlásaikban? Elképesztő módon Lengyelország vásárolt a világon a legtöbbet, amelynek jegybankja idén az első fél évben 99.5 tonnával (!) növelte aranytartalékát. A második helyen az orosz jegybank áll 94 tonnával ugyanezen időszak alatt – miután tavaly már 274 tonnával gyarapított -, a harmadikon pedig Kína a maga 74 tonnás új beszerzésével.

A hazai jegybankkal kapcsolatban a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) arról írt a napokban, hogy az MNB a GDP 0,7 százalékát kívánja iparvállalatok kötvényeinek megvásárlására fordítani, benne bóvli kötvényeket is. A FAZ szerint ez várható a populista kormányoktól a gazdaságpolitikában: az állam mind jobban beleavatkozik a gazdaságba, egyre inkább összekeveredik az állam és a gazdaság - csakhogy idáig az ilyesmi még soha nem vezetett jóra. Az igazság kedvéért hozzá kell tennünk, hogy éppen az MNB növelte tavaly októberben aranykészleteit a korábbi 3,1 tonnáról 31,5 tonnára, azaz tízszeresére – idén ehhez a mennyiséghez eddig nem vásárolt pluszban.

Itt is erősít a Moszkva-Peking tengely

Káncz Csaba

Moszkva az elmúlt évtizedben megnégyszerezte aranytartalékát és jelenleg az ötödik legnagyobb tartalékkal rendelkezik a világon (az USA, Németország, Olaszország és Franciaország után). Az arany Moszkva számára a geopolitikai önállóság eszköze is, nem véletlen, hogy tavaly 100 milliárd dollár értékben dobott pacra amerikai államkövényeket, lecserélve aranyra.

Moszkva és Peking számára mindez egy nagy lépés a világkereskedelem de-dollarizációs trendjének erősítéséhez. Moszkva és Peking már 2017 tavaszán bejelentette, hogy több fronton is megtörni igyekszenek az amerikai dollártól való függőségüket a kétoldalú kereskedelemben és a beruházások területén – ennek keretében az Orosz Központi Bank akkor meg is nyitotta első külföldi irodáját Pekingben és 2015 végén az orosz jegybank bejelentette, hogy a jüant/renminbit felvette a nemzeti devizatartalékok közé, és Oroszország ezzel hivatalosan elismerte, mint tartalékvalutát.

Vladimir Gutenev orosz törvényhozó pontosan egy éve jelentette ki, hogy Moszkvának több figyelmet kell fordítani a kriptovalutákra, hogy „kikerülje az orosz fegyver- és civil termékek ügyleteit megakadályozni igyekvő amerikai kísérleteket”. Hozzátette, hogy a Kreml-nek meg kell fontolnia az arany értékéhez kötött kriptovaluta tranzakciókat.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG