Ezzel az adattal hivatalossá vált: Magyarország teljesítette az amerikai vízummentességi programhoz való csatlakozás egyik fő feltételét, azt, hogy a vízumelutasítási aránynak 10 százalék alatt kell maradnia.
A budapesti amerikai nagykövetség már október elején közölte, hogy biztosan 10 százaléknál kisebb volt az elutasított magyar vízumkérelmek aránya, a pontos adat azonban egészen mostanáig nem volt ismert. Tavaly Magyarország 10,3 százalékos mutatóval éppen csak túllépte a küszöböt, de a tendencia évek óta csökkenő.
George Bush elnök múlt pénteken jelentette be, hogy újabb hét ország polgáraira, köztük a magyarokra is kiterjesztik a vízummentes beutazás lehetőségét az Egyesült Államokba. Magyarországon kívül Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia és Szlovákia, valamint Dél-Korea csatlakozhat az amerikai vízummentességi programhoz, amelynek jelenleg 27, többségében nyugat-európai állam a tagja.
Az üzleti vagy magáncélú utazáshoz szükséges, B típusú, "látogató" vízum iránti kérelmek elutasítási aránya a szeptember végén zárult amerikai pénzügyi évben Csehország esetében 5,2, Szlovákia esetében 5,3 százalék volt. Észtország mutatója 3,9, Lettországé 8,3, Litvániáé 9 százalék volt. A dél-koreai vízumkérelmek 3,8 százalékát utasították el.
Bush pénteken közölte, hogy Amerika azokkal a további szoros szövetségeseivel is tárgyal a vízummentesség megadásáról, amelyek egyelőre nem tudták teljesíteni ezt a feltételt. Közéjük tartozik például Lengyelország, ahol 13,8 százalék volt a vízumelutasítási arány, vagy Románia 25 százalékos mutatóval.
Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter csütörtökön Washingtonban közölte: a vízummentességi programhoz újonnan csatlakozó országok számára "november közepe után" oldják fel a vízumkényszert, a pontos időpontot valószínűleg hétfőn, Prágában jelenti be. Chertoff jövő héten látogatást tesz a hat érintett európai országban, Budapestre október 28-án, kedden látogat el.
Korai volt a vízum-öröm? Sólyom nemet mondott!
Bush: Magyarország vízummentes
MTI