Az orosz kommunikáció szerint ugyan többször megállították már az ukrán támadást, ám számos vizuális bizonyíték jelzi, hogy egyre mélyebb lett a betörés. Eddig elsősorban falvakat és egy ötezres kisvárost sikerült az ukrán erőknek elfoglalniuk, ám a kezükre került a péntek esti információk szerint a szudzsai gáztranzit-állomást is, amely a Gazprom tulajdonában van - írja a háború gázellátásra és gázpiacra gyakorolt hatásáról laptársunk, az Mfor.
Ugyan az attak legnagyobb trófeájának számító ukrán eredményt a megjelent fotók ellenére továbbra is vitatják, az energiapiaci mozgásokból úgy tűnt, hogy a befektetők hitelt adnak a gáztranzit-állomás elfoglalásának. Az európai tőzsdéken ugyanis a földgáz jegyzése éves csúcsra ugrott, a szakértők pedig az árfolyam mozgását a sikeres ukrán támadással magyarázták. Az Ukrajnán át futó vezetéken ezen a ponton keresztül halad a földgáz. Ugyan a korábbiaknál jóval kisebb mennyiséget szállítanak, nagyjából évi 15 milliárd köbmétert, ennek kiesésétől tartanak a szakértők. A támadás miatt ugyanis akár véletlenül is kilőhetik a tranzitállomást, ami a szállítások leállásával járna.
Felmerül, hogy mi lesz azokkal az országokkal, amelyek orosz gázt vásárolnak. Kell-e például Magyarországon ellátási nehézségektől tartani? A publikus adatok alapján szinte biztosan nem okoz a vezeték leállása sem ellátásbiztonsági problémákat. Európa-szerte ugyanis meglehetősen magas a tárolók töltöttségi szintje, nincs ez másképpen Magyarországon sem. A július 15-ei adatok szerint a hazai tárolókban 5,13 milliárd köbméter gáz volt, és mivel azóta a vezetékek forgalmát jelző adatok szerint folyamatos volt a szállítás mind a Testvériség vezetéken, mind a Szerbia irányából jövő Török Áramlaton, valószínűsíthetően jelenleg 5,6-5,7 milliárd köbméter lehet a tartalék mértéke. Mindez 80 százalék feletti telítettséget jelent. Összehasonlításként érdemes megjegyezni, hogy 2021-ben és 2022-ben is 5 milliárd köbméter körül volt a tárolókban lévő gáz mennyisége október közepén, a betárolási időszak végén. A cikkből kiderül az is, hogy a drága gáz a magyar költségvetésnek okozhat gondot, amely amúgy sincs túl jó állapotban.