Emelkedtek a fogyasztói kiadások, és tovább javult a munkaerőpiaci helyzet - állapította meg az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) szubjektív gazdasági helyzetjelentésében, a Bézs Könyvben.
A Bézs Könyv megállapításai szolgálnak a megbeszélések alapjául a Fed következő, december 15-16-án esedékes kamatdöntő ülésén. Az első elemzői vélemények szerint a Bézs Könyv újabb érvekkel szolgálhat a kamatemelési ciklus elindítását támogatók számára. |
A Fed évente nyolc alkalommal állítja össze gazdasági hangulatjelentését a 12 regionális illetékeseinek a mértékadó helyi gazdasági szereplőkkel lefolytatott interjúi alapján. Az október közepétől november 20-ig terjedő időszakot lefedő mostani jelentést a richmondi Fed állította össze.
A 12 Fed-körzetből tíz számolt be a mostani jelentésben a gazdasági aktivitás szerény, mérsékelt vagy egyenletes ütemű javulásáról. A New York-i régió változatlan, a bostoni pedig valamivel lassabb növekedést jelzett. Az előző jelentés a 12 régióból kilencnél jellemezte az gazdasági aktivitást szerény, illetve mérsékelt növekedéssel, két régió a gazdasági aktivitás egyértelmű javulását jelezte, egy pedig romlását.
A mostani Bézs Könyv vegyes, de általában véve kedvező képest fest a gazdaság helyzetéről. A fogyasztói kiadások szinte minden körzetben növekedtek. A személyautó-eladások az utóbbi hetekben is robusztus mértékben emelkedtek, az alacsony dízelüzemanyag-áraknak köszönhetően pedig a haszongépjárművek iránti kereslet is erősödött. Az előzőhöz hasonlóan a mostani jelentés kedvező jelekről számolt be a lakó- és a kereskedelmi ingatlanok piacán. Nőtt a hitelek iránti kereslet, és szerény ütemben folytatódott a foglalkoztatottak számának növekedése javult.
Fáj a túl erős dollár
A feldolgozóipar megszenvedi az alacsony nyersanyagárakat, a dollár erősödését és a külföldi kereslet visszaesését. A clevelandi körzet arról számolt be, hogy bizonyos feldolgozóipari vállalatok elkezdték áraikat csökkenteni, hogy versenyképesek maradjanak az importtermékekkel szemben. Az alacsony kőolajárak miatt több körzetben visszafogták tevékenységüket az energetikai vállalatok. A mezőgazdaságban pedig a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt késett a betakarítás vagy csökkentek a terményhozamok.