Az Állami Számvevőszék tavaly 250 jelentést hozott nyilvánosságra, amelyek 874 ellenőrzött szervezetet érintettek, azaz minden munkanapra jutott egy számvevőszéki jelentés – derült ki az ÁSZ 2017-es tevékenységéről és működéséről szóló országgyűlési beszámolójából. A közlemény szerint az ÁSZ több mint másfél ezer javaslatot tett közpénzügyek javítására.
Ellenőrzési tapasztalatai alapján idén is megfogalmaztak felvetéseket az Országgyűlés számára egyes közpénzügyi területek további fejlesztése, kockázatai csökkentése érdekében. A 874 szervezet számára összesen 1546 javaslatot fogalmaztak meg a számvevők, és 102 figyelemfelhívó levelet küldtek ki. A testület emellett 560 intézkedési tervet véleményezett, amelyeket a megállapításai, javaslatai alapján összeállított. A tavaly befejezett 61 utóellenőrzés keretében csaknem 700 intézkedési tervben meghatározott feladat végrehajtását értékelték a számvevők.
Az ÁSZ tavaly befejezte a parlagfű elleni védekezés és a kéményseprő-ipari szolgáltatás rendszerének ellenőrzését, továbbá elvégezte a gyermekvédelmi rendszer eredményességének ellenőrzését is. A szmávevőszék tavlay mintegy 257 alkalommal értesítette valamely hatóságot, illetékes felügyeleti szervet az ellenőrzései során feltárt bűncselekményre vagy súlyos szabálytalanságra utaló gyanú miatt.
Közpénzügyi vezetőképzés indult
Az Országgyűlés munkáját, a parlamenti döntéshozatalt 12 országgyűlési tájékoztató támogatta, továbbá 35 törvényjavaslathoz tettek, ezen felül 10 jogszabály-módosítást kezdeményeztek, és 18 jogszabálytervezetet véleményeztek tavaly.
A számvevőszék beszámolójában 14 felvetést fogalmazott meg egyes közpénzügyi területek további fejlesztése, kockázatai csökkentése érdekében. Ezek többek között a nemzeti vagyonnal való gazdálkodást, az állammenedzsment erősítését, a közpénzek átláthatóságának növelését, a bürokráciacsökkentést, valamint az önkormányzati eladósodás megelőzését szolgálják, de kitértek az államháztartás ellenőrzési rendszerének erősítésére is.
A makrogazdasági elemzések támogatták a Költségvetési Tanács munkáját is, és több elemzés készült a korrupciós kockázatokat feltérképező, a korrupció megelőzésére fókuszáló Integritás-projekt keretében. Az ÁSZ lefektette közpénzügyi vezetőképzés alapjait és megindította azt a gyakorlatban is. Elsőként múzeumvezetőknek szervezett vezetőképző programot, és idén újabb közpénzügyi területeket von be etikus közpénzügyi vezetőképző programjába.