Mindenki a magyar határzárral foglalkozik, már az Európai Bizottság is megszólalt. A határok őrizete tagállami felelősség, és a tagállamoknak kell eldönteniük, hogy ehhez milyen intézkedéseket tartanak szükségesnek, de a nemzetközi jogot, így az érkezők emberi jogait is tiszteletben kell tartani - hangsúlyozta az Európai Bizottság illetékes szóvivője arra a szerdai bejelentésre reagálva, hogy Magyarország kerítést épít a magyar-szerb határon. Natasha Bertaud, a migrációs ügyekért felelős szóvivő emellett annyit mondott, hogy a bizottság nem a kerítések alkalmazását tartja a legjobb megoldásnak, inkább más intézkedéseket javasol.
![]() |
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
A Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent cikkben Stephan Löwenstein arra mutatott rá, hogy a Magyarországra bevándorlók száma húszszorosára emelkedett. Úgy értékelte ugyanakkor, hogy a magyar történelem miatt a határkerítés létesítésének terve különösen érzékeny. A Corriere della Sera szintén a címoldalán közölte, hogy új fal épül Európában. Az újság sokkolónak nevezte a döntést azt hangsúlyozva, hogy a budapesti bejelentéssel egy időben Ferenc pápa elítélte azokat, akik bezárják a kaput a segítséget kérők előtt.
--
A pápa nincs egyedül ezzel a véleményével: a német parlament előtti felszólalásában a kancellár ostorozta azokat az államokat, amelyek nem védik meg a menekülteket. A britek és a görögök is kaptak. A Bundestag előtt csütörtök délelőtt elmondott nyilatkozatában Angela Merkel megengedhetetlennek nevezte, hogy a menekültek háromnegyedét a huszonnyolc uniós tagállam közül mindössze öt fogadja be. Ezen a téren nagyobb szolidaritásra van szükség - jelentette ki Merkel.
--
A német kancellárnak azonban nem ez a egyetlen problémája: Angela Merkel attól tart, hogy egy esetleges Grexitnek súlyosabb geopolitikai következményei lennének, mint gazdaságiak.

--
És van is miért aggódni: közel a csőd, közel a Grexit. A görögök szempontjából e pillanatban bukásra álló tárgyalásoknak ma lehetne egy utolsó fordulója, amikor még menthető lenne a helyzet. A görögök mindeddig azonban semmilyen újabb ajánlatot nem juttattak el a hitelezőkhöz, legalábbis nyilvánosan nem. Így ha valamilyen háttéralku, vagy utolsó görög lépés nem történik estig, akkor a pénzügyminiszterek ma sem hagyják jóvá, hogy Görögország megkapja a meghosszabbított, június 30-án lejáró segélyprogram utolsó részletét. Ekkor saját bevallásuk szerint sem tudnak fizetni az IMF-nek, a folyamatok ellenőrizhetetlenné, követhetetlenné válnak, jöhet a Grexit.
--
A görögök azonban kötik az ebet a karóhoz: nem engednek a nyugdíjakból. "Aki azt állítja, hogy a görög nyugdíjasokat a német adófizetők pénzelik, az egyszerűen hazudik" - fogalmazott Alekszisz Ciprasz egy német lapban. A miniszterelnök elismerte, hogy valóban súlyos problémák vannak a görög nyugdíjrendszerrel, de ennek oka nem állítólagos bőkezűség. A munkanélküliség miatt megfordultak a viszonyok és már sok esetben a nyugdíjasok finanszírozzák családtagjaik megélhetését. Egy ilyen helyzetben a makacs ragaszkodás a nyugdíjak további csökkentéséhez csak tovább súlyosbítaná az egyébként is drámai állapotokat - érvelt Ciprasz.
--
Mindeközben nálunk rekord mélységbe esett az egyéves állampapír hozama. Az ÁKK a megszokott 40 milliárd forintos összegben vitte piacra a 12 hónapos lejáratú papírt, amit közel kétszeres jegyzési érdeklődés fogadott az elsődleges forgalmazók részéről. Az ÁKK a benyújtott 78,463 milliárd forint ajánlatból a meghirdetettnek megfelelő összeget fogadott el az előzőnél 14 bázisponttal alacsonyabb, 1,05 százalékos átlaghozamon.
--
Olyan metróépítésen gondolkodik Budapest vezetősége, amely nagyon hasznos lenne: összeköthetik a 2-es metróvonalat és a Gödöllői HÉV-vel. A Fővárosi Közgyűlés a megvalósíthatósági tanulmányt ma vizsgálta meg. Eszerint a 2-es metró meghosszabbításának összköltsége kétszázmilliárd forintnál is több.