3p
Ciprasz tárgyalt Putyinnal. A Sziriza párt keményvonalasai már kidolgozták az izlandi típusú államcsőd forgatókönyvét, mindezt az önálló jegybank visszaállításával. Merkel attól tart – joggal, tegyük hozzá –, hogy egy esetleges Grexitnek súlyosabb geopolitikai következményei lennének, mint gazdaságiak, különösen az ukrán helyzet figyelembevételével.
Angela Merkel és Alekszisz Ciprasz EPA/ANDREA BONETTI

Tegnap az Eurócsoport pénzügyminiszterei találkoznak, Ciprasz görög miniszterelnök és Putyin orosz elnök ma ült össze egy munkatalálkozóra Szentpétervárott, a június 25-26-ai Európai Csúcs pedig az utolsó lépés lehet. A végjátékhoz érkeztünk a görög játszmában, hiszen egyes híradások szerint Athénnak nincs már elég pénze a júniusi közalkalmazotti bérekre és nyugdíjakra. 

Ciprasz egy kicsit még fel is tekert a hangerőn az utóbbi órákban, miután az IMF "büntetőjogi felelősségét" hangsúlyozta a Görögországban kialakult válság miatt, illetve a külföldi erők által kikényszeríteni akart rezsimváltásról beszél.

Mit kínálhat Moszkva?

Ciprasz és Putyin minden bizonnyal megvitatta az orosz segélyezési lehetőségeket - igaz, ezt az orosz helyettes pénzügyminiszter cáfolta. Ha az elkövetkező hetekben tovább romlik Athén-Brüsszel viszonya, akkor ezeket az opciókat Ciprasznak komolyan számba kell venni. Számos megoldást kínálhat Moszkva, így egy több milliárd eurós előleg Görögország jövőbeli Török Áramlatból származó bevételeire, vagy akár egy hitel a BRICS bankjából. Moszkva már többször meghívta Athént, hogy csatlakozzon ehhez a bankhoz és belépés esetén Athén azonnal jogosult lenne hitel felvételére.

Idén júliusban ráadásul Oroszország a házigazdája a BRICS-csúcsnak Ufa városában, ahol életre hívják a 100 milliárdos valutatartalékkal rendelkező pénzintézetet. Ennek Görögország lehetne rögtön az első mintaprojektje. Ciprasz kutyaszorítóban érezheti magát egyrészt a nyugati hitelezőktől, másrészt Sziriza pártjának keményvonalasaitól, ezért minden eddiginél komolyabban fontolóra veheti az ’orosz kártya’ kijátszását. 

A Nyugat segítségének az ára

A képzeletbeli tárgyalóasztal másik oldalán Merkel kancellár hasonlóan szorongatva érezheti magát egyrészt saját törvényhozóitól, másrészt a pénzügyminisztériumától. Merkel attól tart, hogy egy esetleges Grexitnek súlyosabb geopolitikai következményei lennének, mint gazdaságiak, különösen az ukrán helyzet figyelembevételével. A Balkán teljes régiója is sokkal instabilabbá válna.

Athén kimentésének viszont komoly ára van. A görög adósságállomány fenntarthatóbb szintre vágása az eurózóna országok számára általában és Németország részére különösen drága mulatság lenne. A görög adósság jelenleg 320 milliárd eurót tesz ki, ha ezt GDP arányosan 120 százalékra akarják csökkenteni, akkor az mintegy 100 milliárd eurós leírással járna. 

A Sziriza keményvonalasainak tervei

A döntés pedig most esedékes, mert az idő szorít. Ciprasz kritikus döntés előtt áll. Ha elfogadja a hitelezők követelését, a pártja egy részének támogatását elveszítheti és a centrista pártokhoz kellene fordulnia, hogy elnyerje a megegyezési csomag parlamenti támogatottságát.

A brit The Telegraph beszámolója szerint a Sziriza szélsőbalos szárnya (Aristeri Platforma) napokon belül benyújtja terveit egy izlandi típusú államcsőd levezénylésére és a görög bankrendszer államosítására. Ez természetesen a drachmához való visszatérést jelentene és az önálló jegybank visszaállítását. A 149 tagú Sziriza frakcióból mintegy 30-an tartoznak ehhez a platformhoz és támogatják ezt az elképzelést. 

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mintegy 900 milliárd dollárra olvadt a kínai ipari cégek nyeresége
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 09:46
Kínában az ipari nagyvállalatok adózott eredménye 913,7 milliárd dollár volt a november végével záródott idei első 11 hónapban, 4,7 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – közölte az ázsiai ország statisztikai hivatala pénteken.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter kiütheti a nyeregből Orbán Viktort
Csabai Károly | 2024. december 27. 05:49
Ez a konklúziója a lapcsoportunk Klasszis Klubjában 2024-ben rendezett beszélgetéseknek, ahol – az utóbbi évekhez hasonlóan – ezúttal is a hazai közélet számos neves személyisége volt a vendégünk.
Makro / Külgazdaság Oligarchaiskola: ilyet még nem látott a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 10:48
Elon Musk az X közösségi információs platform birtokában egy a technológia túlhatalmával foglalkozó tudós szerint információs oligarchává vált. Ilyet nem láttak az emberek, mióta világ a világ.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG