4p
A görög reálgazdaság továbbra is lejtmenetben, a hitelezők elfáradtak már az elhúzódó kutyakomédiában, de a mai rigai csúcstalálkozó mégis áttörést hozhat. Athén csődje ugyanis destabilizálná a teljes balkáni térséget, érvel egyes belső jelentések szerint Merkel és egy destabilizált Balkán még inkább teret engedne az orosz expanziónak. Ezt pedig Berlin és Washington nem engedheti.
Merkel és Ciprasz Brüsszelben, 2015 áprilisában.
Fotó: EPA/ANDREA BONETTI

Angela Merkel kancellár ma megbeszélést folytat Rigában Alekszisz Ciprasz görög miniszternökkel az EU-s vezetők Keleti Partnerségi Csúcstalálkozójának keretében. Egy halvány reménysugár Athén számára ebben a fárasztóra nyúló szappanoperában. Diplomáciai források szerint a napokban Athén először rakott le egy konstruktív és megalapozott reformprogramot a hitelezői asztalára, így Rigában akár egyfajta áttörésre is sor kerülhet.

Hétfőn a To Vima nevű görög napilap jelentette, hogy az Európai Bizottság tervezi a trojka még fennmaradt hitelmegállapodásából az 1,8 milliárd eurós EU-s rész felszabadítását Athén számára. Görögország a lap szerint még megkapná azt az 1,9 milliárd eurós profitot is, amelyet az EKB a 2010-ben vásárolt görög kötvényeken söpört be és még 1,3 milliárd eurót, amelyet júliusban kap meg az EKB egyéb görög kötvényeken szerzett profitjából.

A reálgazdaság továbbra is zsugorodik

A trojka képtelen volt megegyezésre jutni Antonis Szamarasz vezette előző kormányzattal mandátumának utolsó pár hónapjában. Bár a Sziriza hatalomra kerülése után a június 30-án lejáró megszorító csomag politikájának folytatását ígérte, ezt a belső politikai ellentétek nem tették lehetővé.

Ha ez a huzavona folytatódik, Athén csődbe megy, több mint 300 milliárd eurós teljes adósságával egyetemben. Megegyezés hiányában a csőd heteken belül bekövetkezhet, hiszen a görög államnak idén közel 24 milliárd eurót kell még törleszteni, beleértve 11 milliárd eurót július-augusztusban.

A görög reálgazdaság hajója továbbra is süllyed. A Hellén Kereskedelmi és Vállakozói Kamara (ESEE) friss kimutatása szerint csak a Sziriza hatalomra kerülése óta eltelt négy hónapban a görög gazdaság 18 000 munkahelyet vesztett el. Ez nem is csoda, hiszen a banki hitelekért folyamodó vállalkozások igényléseinek 95%-át a pénzintézetek elutasítják.

Athén geostratégiai pozíciója lehet a mentőöv

Merkel koalíciójának több vezető politikusa viszont már elleneznek bármifajta további nagy horderejű hitel megállapodást Athénnal. Volker Kauder, a kormányzó CDU/CSU parlamenti frakciójának vezetője kijelentette a napokban: „Nincsen szükség egy harmadik csomag megvitatására. A görögöknek meg kell mutatniuk, hogy a már megállapodott ösvényen haladnak”.

De a kancellár telefonja újra csöröghetett a washingtoni Fehér Házból, mert berlini bennfentesek szerint Merkel az utóbbi napokban behívatta kisebb csoportokban a CDU-s elégedetlenkedőit és elhajlóit a Kancellári Hivatalba. Merkel döntő érve az új athéni mentőcsomag mellett Görögország, mint NATO-tagállam geostratégiai pozicionáltsága és súlya.

Athén kiválása tovább destabilizálná a teljes balkáni térséget, érvel a jelentések szerint Merkel és egy destabilizált Balkán még inkább teret engedne az orosz expanziónak. Berlin pedig korlátozni akarja Moszkva befolyását az EU-érdekek szempontjából is fontosnak tekintett Balkánon, elsősorban Szerbiában és Boszniában. Ez az álláspont egyébiránt, amelyet a Fehér Ház is képvisel már hónapok óta ezzel a kényes kérdéssel kapcsolatban.

A CDU-csúcsvezetés kedden ült össze egy krízistanácskozásra, hogy a párton belüli lázadás elkerüljék. Nem lesz egy könnyű meccs, mert becslések szerint a konzervatív honatyáknak mintegy harmada nem ossza Merkel és Schäuble pénzügyminiszter véleményét Athén megmentésével kapcsolatban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG