Terrorelhárítási Központ (TEK) rendőrei kiképzésen vesznek részt budapesti bázisukon 2013. július 9-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
A nyári turistaszezon kezdetével rengeteg, nagy embertömeggel járó szabadtéri eseményt és fesztivált rendeznek meg világszerte, de ilyenkor megtelnek a városok sétálóutcái is turistákkal, fagyizókkal, éttermek teraszain üldögélőkkel. A nagy tömegeket vonzó rendezvényeket és a szezonálisan forgalmas helyeket ugyanakkor a szélsőséges csoportok, mentális problémákkal küzdő elkövetők is előszeretettel veszik célba, ahogy az történt például a franciaországi Nizzában és a németországi Münsterben, de hasonló támadásokat hajtottak végre tavaly Londonban is.
De vajon miért kedvelik ezt a támadási formát az elkövetők? Miért hallunk egyre többet ezekről a támadásokról? A válasz a kivitelezés egyszerűségében rejlik: nem szükséges semmilyen különleges képesség, mindössze gépjárművezetői és némi technikai ismeret, ezt közölte a Quadron Kibervédelmi Kft. a Privátbankár.hu-val. Bár ma már egyre többet tehetünk az emberek védelme érdekében, a teljes biztonság még mindig illúzió – ez az új megoldás azonban már legalább javít valamit az arányokon.
Terrorbiztos városokat építünk?
A hatóságok, valamint a közterületek tervezésével és építésével foglalkozó cégek felismerték a potenciális veszélyt, és komoly erőforrásokat irányítottak a kockázatok csökkentésére. Ma már sok helyen alakítanak ki biztonságos zónákat, ahová a támadók nem tudnak behatolni gépjárműveikkel: különböző városképbe illő módon – utcabútorok, növényzet, szintkülönbség – vagy alkalmi akadályokkal, betontömbökkel igyekeznek megvédeni a potenciális célpontként szolgáló embertömeget.
A Quadron szakértője, Tengely Ákos egy új, drónokon alapuló megoldást fejlesztett ki, amivel tovább fokozható a védelem. Elmondása szerint ugyanakkor a technológia adta védelem mellett magunkat is fel kell készítenünk. Így ha százszázalékos védettségről nem is beszélhetünk, érdemes tisztában lennünk a lehetséges veszéllyel és azokkal a biztonságtudatossági alapelvekkel, amelyek ismerete segíthet túlélni egy támadást, fűzte hozzá Tengely Ákos.
Mire figyeljünk, ha utazunk?
A QUADRON szakértője az alábbi tanácsok megfogadását javasolja:
- Győződjünk meg arról, hogy úti célunk biztonságos! Figyeljük az aktuális híreket, és kerüljük azokat a területeket, ahol fennáll egy potenciális támadás veszélye.
- Ha nagyobb rendezvényen veszünk részt, keressünk védett területeket, és próbáljunk azon belül tartózkodni. Ismerjük meg a rendezvény adottságait, térképezzük fel a menekülési útvonalakat. Tartózkodjunk a tömeg szélén. Legyen „B” tervünk.
- Legyünk gyanakvók. Tartsuk szemmel a környezetünket, gyanús mozgások – pl. nagy sebességgel érkező jármű - nem odaillő, szokatlan események, tárgyak érzékelése esetén hagyjuk el a helyszínt. Ha gyanúsat látunk, értesítsük a hatóságokat.
Ha megtörtént a baj: ne ess pánikba!
Egy esetleges támadás során a tömegpánik, az egymást taposó emberek megsokszorozzák az áldozatok, sérültek számát. Ilyen esetben maradjunk nyugodtak, húzódjunk biztonságos helyre, például egy oszlop vagy fal mögé - nem biztos, hogy az a jó irány, amerre a rémült tömeg tart. Menekülés során figyeljünk hozzátartozóinkra, legfőképp a gyerekekre, őket ölben menekítsük. Törekedjünk arra, hogy a helyszínt minél előbb elhagyjuk. A menekülés során az épületek mellett haladjunk, így legalább az egyik oldalunk védve van.