5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Olaszország Eb-győzelme egy egész ország megújulását szimbolizálja egy nagyon nehéz időszak után, ez pedig a gazdaságra is jótékonyan hathat. Anglia nem tudta megtörni az 55 éves átkot, de legalább egyre közelebb kerül ehhez.        

Bár a dicsőség mindennél többet ér, anyagilag is nagyon jól járt az olasz válogatott azzal, hogy tegnap este hazájában fektette két vállra az angol csapatot, és 11-es rúgásokkal megnyerte a 2020-as foci Eb-döntőt.

Az Olasz Labdarúgó-szövetség

34 millió eurót (mintegy 12 milliárd forintot) kap majd a tornagyőzelemért az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) rekordnagyságú, 371 millió eurós keretéből, amiből a csapatokat díjazzák.

Ebből a szempontból Angliának sem kellene szomorkodnia, hiszen 30,25 millió euró (10,8 milliárd forint) folyik be az angol szövetség kasszájába. Az más kérdés, hogy ez ott most szinte senkit sem érdekel – az 55 éve tartó nyeretlenség átka (az 1966-os, hazai rendezésű vb óta egyetlen nagy tornát sem volt képes megnyerni az angol válogatott) alighanem elhalványítja a pénzügyi szempontokat.

Az UEFA egyébként minden résztvevő csapatnak 9,25 millió euró (3,3 milliárd forint) alapdíjat garantált. Ehhez jöttek még a döntetlenekért, a győzelmekért és a továbbjutásért járó bónuszok.

Több mint egy győzelem

Visszatérve az olaszokra: nemzetközi elemzők úgy vélik, hogy a hősies győzelem – mégiscsak a Wembley-ben győzték le az angolokat – szimbólum értékű:

az egész ország megújulását megtestesíti egy nagyon nehéz időszak után.

Mámoros éjszaka: ünneplés Milánó utcáin az Eb-győzelem után. EPA/MATTEO CORNER
Mámoros éjszaka: ünneplés Milánó utcáin az Eb-győzelem után. EPA/MATTEO CORNER

Mint ismert, 2020 tavaszán Európában Olaszországon söpört végig először a koronavírus-járvány első hulláma, amely nemcsak az egészségügyben, hanem a gazdaságban is súlyos károkat okozott.

A pandémia csaknem 128 ezer áldozatot követelt a dél-európai államban, amelynek gazdasága 8,9 százalékkal zuhant a tavalyi évben. A turisták elmaradása önmagában többmilliárd eurótól fosztotta meg az országot – alapesetben a turizmus adja az ottani GDP 13 százalékát. (Arról, hogy milyen krízist okozott a válság a mindennapokban, itt írtunk:  Elfogyott a pénzünk – rejtett bomba ketyeg Olaszországban.)

Az elmúlt hónapokban azonban, úgy tűnik, minden jóra fordult: a járvány enyhültével kinyitottak az üzletek, boltok, kocsmák, visszatértek a turisták (ez persze a britekre is igaz), a politikai válság után sikerült nemzeti egységkormányt alakítani Mario Draghi, az Európai Központi Bank volt elnökének vezetésével, az uniós Helyreállítási Alapból is elkezd áramlani a pénz – most pedig a nemzeti tizenegy elhódította az Európa-bajnoki trófeát.

A nemzeti csapat szimbóluma az országnak, amely mindig tudta, hogyan álljon talpra a nehéz pillanatokban

- jelentette ki még az Eb előtt Roberto Mancini, az olasz csapat szövetségi kapitánya.  

A mostani diadal már csak azért is hatalmas eredmény, mert a legutóbbi nagy tornáról, a 2018-as világbajnokságról lemaradt a válogatott, amire 60 éve nem volt példa. 

Ez a legszebb dolog, ami történhetett velünk a Covid után. Az pedig még jobb, hogy Anglia ellen nyertünk, amely már nem is tagja az EU-nak      

- mondta a New York Times-nak Daniele Pace, a csapat egyik szurkolója.

Az olasz kormány némileg diplomatikusabb volt: közleményben köszönte meg a győzelmet a csapatnak, amelyet ma fogad az olasz kormányfő.

Hangulatjavító diadal 

A siker alighanem erőteljes hangulatjavítóként hat szerte az országban,

fokozza a nemzeti egységet, ami a gazdaságra is jó hatással lehet – egyes számítások szerint a győzelem 0,7 százalékkal növelheti a GDP-t.   

Elemzők szerint felpöröghet a vendéglátás, izmosodhat a tőzsde – a Goldman Sachs 2014-es elemzése szerint 1974 óta minden vb-győztes ország tőzsdéje az átlagnál jobban teljesített a siker után.

Igaz, a pozitív hatás – legalábbis a tőzsdéken – néhány hónap után elhalványult. 2006-ban pedig hiába nyerte meg a vb-t Olaszország, néhány évvel később „bekrepált” a gazdasága – ebben persze nagy szerepe volt a 2008-as globális pénzügyi válságnak is.

Végeredményben a siker hangulatjavító hatása ugyanakkor

az élet minden területére pozitívan hathat hosszútávon,

még ha ezt nehéz lesz is számszerűsíteni.

Tart az átok, de...

Ami pedig a vesztes felet illeti: az ottani közhangulatnak nyilván nem tesz jót, hogy ez a csapat sem tudta megtörni az 1966 óta tartó nyeretlenségi sorozatot – annak ellenére sem, hogy az angol futball sorozatban szállítja a klasszis játékosokat.

Bár a nagy katarzis most is elmaradt, az elmúlt években érezhetően megmozdult valami az EU-nak búcsút intő országban.

2018-ban az angol csapat csak hajszállal, hosszabbítás után maradt le a vb-döntőről, most pedig még kisebb hajszál hiányzott az Eb-győzelemhez.

A fociláz az angol szempontból szomorú lezárás ellenére is jótékonyan hatott a gazdaságra: jelentősen növekedett például a sör- és egyéb frissítők forgalma – a döntő napján 7,1 millió korsó sör eladását prognosztizálta a brit sör és pub szövetség. Rishi Sunak brit pénzügyminiszter pedig

a fogyasztói bizalom megugrására számít az Eb-nek köszönhetően.

Az igazán nagy lökést persze a győzelem adta volna a közhangulatnak, erre azonban még minimum másfél évet várni kell – a katari vb-döntőt 2022. december 18-án játsszák majd.    

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG