Bár a dicsőség mindennél többet ér, anyagilag is nagyon jól járt az olasz válogatott azzal, hogy tegnap este hazájában fektette két vállra az angol csapatot, és 11-es rúgásokkal megnyerte a 2020-as foci Eb-döntőt.
Az Olasz Labdarúgó-szövetség
34 millió eurót (mintegy 12 milliárd forintot) kap majd a tornagyőzelemért az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) rekordnagyságú, 371 millió eurós keretéből, amiből a csapatokat díjazzák.
Ebből a szempontból Angliának sem kellene szomorkodnia, hiszen 30,25 millió euró (10,8 milliárd forint) folyik be az angol szövetség kasszájába. Az más kérdés, hogy ez ott most szinte senkit sem érdekel – az 55 éve tartó nyeretlenség átka (az 1966-os, hazai rendezésű vb óta egyetlen nagy tornát sem volt képes megnyerni az angol válogatott) alighanem elhalványítja a pénzügyi szempontokat.
Az UEFA egyébként minden résztvevő csapatnak 9,25 millió euró (3,3 milliárd forint) alapdíjat garantált. Ehhez jöttek még a döntetlenekért, a győzelmekért és a továbbjutásért járó bónuszok.
Több mint egy győzelem
Visszatérve az olaszokra: nemzetközi elemzők úgy vélik, hogy a hősies győzelem – mégiscsak a Wembley-ben győzték le az angolokat – szimbólum értékű:
az egész ország megújulását megtestesíti egy nagyon nehéz időszak után.
Mint ismert, 2020 tavaszán Európában Olaszországon söpört végig először a koronavírus-járvány első hulláma, amely nemcsak az egészségügyben, hanem a gazdaságban is súlyos károkat okozott.
A pandémia csaknem 128 ezer áldozatot követelt a dél-európai államban, amelynek gazdasága 8,9 százalékkal zuhant a tavalyi évben. A turisták elmaradása önmagában többmilliárd eurótól fosztotta meg az országot – alapesetben a turizmus adja az ottani GDP 13 százalékát. (Arról, hogy milyen krízist okozott a válság a mindennapokban, itt írtunk: Elfogyott a pénzünk – rejtett bomba ketyeg Olaszországban.)
Az elmúlt hónapokban azonban, úgy tűnik, minden jóra fordult: a járvány enyhültével kinyitottak az üzletek, boltok, kocsmák, visszatértek a turisták (ez persze a britekre is igaz), a politikai válság után sikerült nemzeti egységkormányt alakítani Mario Draghi, az Európai Központi Bank volt elnökének vezetésével, az uniós Helyreállítási Alapból is elkezd áramlani a pénz – most pedig a nemzeti tizenegy elhódította az Európa-bajnoki trófeát.
A nemzeti csapat szimbóluma az országnak, amely mindig tudta, hogyan álljon talpra a nehéz pillanatokban
- jelentette ki még az Eb előtt Roberto Mancini, az olasz csapat szövetségi kapitánya.
A mostani diadal már csak azért is hatalmas eredmény, mert a legutóbbi nagy tornáról, a 2018-as világbajnokságról lemaradt a válogatott, amire 60 éve nem volt példa.
Ez a legszebb dolog, ami történhetett velünk a Covid után. Az pedig még jobb, hogy Anglia ellen nyertünk, amely már nem is tagja az EU-nak
- mondta a New York Times-nak Daniele Pace, a csapat egyik szurkolója.
Az olasz kormány némileg diplomatikusabb volt: közleményben köszönte meg a győzelmet a csapatnak, amelyet ma fogad az olasz kormányfő.
Hangulatjavító diadal
A siker alighanem erőteljes hangulatjavítóként hat szerte az országban,
fokozza a nemzeti egységet, ami a gazdaságra is jó hatással lehet – egyes számítások szerint a győzelem 0,7 százalékkal növelheti a GDP-t.
Elemzők szerint felpöröghet a vendéglátás, izmosodhat a tőzsde – a Goldman Sachs 2014-es elemzése szerint 1974 óta minden vb-győztes ország tőzsdéje az átlagnál jobban teljesített a siker után.
Igaz, a pozitív hatás – legalábbis a tőzsdéken – néhány hónap után elhalványult. 2006-ban pedig hiába nyerte meg a vb-t Olaszország, néhány évvel később „bekrepált” a gazdasága – ebben persze nagy szerepe volt a 2008-as globális pénzügyi válságnak is.
Végeredményben a siker hangulatjavító hatása ugyanakkor
az élet minden területére pozitívan hathat hosszútávon,
még ha ezt nehéz lesz is számszerűsíteni.
Tart az átok, de...
Ami pedig a vesztes felet illeti: az ottani közhangulatnak nyilván nem tesz jót, hogy ez a csapat sem tudta megtörni az 1966 óta tartó nyeretlenségi sorozatot – annak ellenére sem, hogy az angol futball sorozatban szállítja a klasszis játékosokat.
Bár a nagy katarzis most is elmaradt, az elmúlt években érezhetően megmozdult valami az EU-nak búcsút intő országban.
2018-ban az angol csapat csak hajszállal, hosszabbítás után maradt le a vb-döntőről, most pedig még kisebb hajszál hiányzott az Eb-győzelemhez.
A fociláz az angol szempontból szomorú lezárás ellenére is jótékonyan hatott a gazdaságra: jelentősen növekedett például a sör- és egyéb frissítők forgalma – a döntő napján 7,1 millió korsó sör eladását prognosztizálta a brit sör és pub szövetség. Rishi Sunak brit pénzügyminiszter pedig
a fogyasztói bizalom megugrására számít az Eb-nek köszönhetően.
Az igazán nagy lökést persze a győzelem adta volna a közhangulatnak, erre azonban még minimum másfél évet várni kell – a katari vb-döntőt 2022. december 18-án játsszák majd.