Épphogy elkezdődött a politikai szezon az év elején, az Országgyűlés máris módosította a költségvetést. A módosítás lényege az volt, hogy az állam kézfizető kezességet vállalt az MVM Zrt.-nek az E.On gázüzletágának megvételéhez. 875 millió euró és 90 milliárd forint értékben. Ahogy arról a Privátbankár beszámolt a kezességvállalás szeptember 30-áig volt érvényes.
Az E.On másodszor. még egy hónap sem telt el, az E.On-üzlet miatt megint átírták a büdzsét. A kivételes sürgős eljárásban elfogadott jogszabály az E.ON földgázipari érdekeltségének megvásárlásával kapcsolatos állami kezesség, illetve a fizetendő kezességvállalási díj mértékét változtatja meg. Eszerint az adásvételi szerződésben meghatározott fizetési kötelezettségek 80 százalékának, de összesen legfeljebb 256 milliárd forint megfizetéséért vállal garanciát az állam készfizető kezesként az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. mint vevő számára.
Ugyanakkor a kimaradt a két földgáztároló cégért fizetendő, a februári költségvetés-módosításban meghatározott legfeljebb 875 millió eurós vételár, és nem nevesítették a kapcsolódó készletekért fizetendő 90 milliárd forintot sem.
Önkormányzatok és béremelés
Véget sem ért a március, jött a harmadik módosítás. A változtatás szerint az idei büdzsé 15 ezer 323 milliárd 816 millió forintos bevételi főösszeg mellett 16 ezer 205 milliárd 151 millió forint kiadási főösszeget tartalmaz, a hiány az eredetihez képest 40 milliárddal 881 milliárd 334,8 millió forintra emelkedett. Az uniós elszámolás szerinti hiány a GDP-hez mérten változatlan maradt.
A kiadást növelték egyebek mellett, hogy a települési önkormányzatok adósságkonszolidációjához kapcsolódó állami támogatásra 30 milliárd forintot szánnak. Az ötezer lakos feletti helyi önkormányzatok adósságának kiváltását ugyanis az állam részben úgy tervezi teljesíteni, hogy a 250 millió forintnál kisebb összegű adósságelemből átvállalandó rész visszafizetéséhez egyszeri, vissza nem térítendő (törlesztési célú) költségvetési támogatást nyújt.
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumában létrejött megállapodás alapján a költségvetésből 10 milliárd forint támogatást nyújtanak a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum emelésével összefüggő munkáltatói bér- és járulékköltségek megtérítésére. Ez a módosítás költségvetésileg egyenlegsemleges.
Az Unió miatt is átírták
Nyár elején jött az idei negyedik büdzsémódosítás. A túlzottdeficit-eljárással kapcsolatos intézkedések miatt írták át a számokat.
E szerint a büdzsé bevételi főösszege 15 325 milliárd, kiadási főösszege 16 205 milliárd forint, 879,8 milliárd forint hiány mellett. A 228 igen szavazattal, 76 nem ellenében meghozott döntés szerint tartalékot kell képeznie az Országgyűlés Hivatalának, a Köztársasági Elnöki Hivatalnak, az Alkotmánybíróságnak, az ombudsmani hivatalnak, az Állami Számvevőszéknek, a bíróságoknak, az ügyészségeknek, a Gazdasági Versenyhivatalnak, a Magyar Művészeti Akadémiának és a közszolgálati médiának is.
Ebben a hónapban is kétszer nyúltak a költségvetéshez. A második alkalommal az útdíj miatt volt szükség az átírásra. Az állam ugyanis 10 milliárd forintos kezességet vállalt a KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt. által nyújtott hitelhez. A KAVOSZ ugyanis legfeljebb egymillió forintos hitelt nyújtott azoknak a fuvarozóknak, akik önerőből nem tudták volna kifizetni az útdíjat.
E.On harmadszor
Legutoljára pedig néhány napja módosították a költségvetést - ismét az E.On-üzlet miatt. Összesen 171 milliárd forinttal dobták meg a hiányt a képviselők. A gázüzletág megvásárlása, a pedagógusok béremelése és a takarékszövetkezeti integráció finanszírozása miatt volt szükség a változtatásra. Emellett megteremtették a Nyugdíjbiztosítási Alap és az államháztartás központi bevételei közötti átcsoportosítás lehetőségét.