A kormány még májusban megállapodott az árufuvarozókkal az e-útdíj fizetését segítő forgóeszköz hitelről. A konstrukció lényege, hogy 4%-os állami kamattámogatás mellett, legfeljebb BUBOR+1,5%-os kamaton kaphatnak hitelt a fuvarozók, kizárólag útdíj fizetésére. Azt ígérik, hogy a hitelhez egyszerű és gyors bírálat útján lehet majd hozzájutni, a kamara és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) irodáiban.
1 millió forint per jármű
A hitelt fuvarozással foglalkozó kis- és középvállalkozások igényelhetik, útdíjköteles gépjárművenként 1 millió forintos, bármikor visszatölthető hitelkerettel, 1 éves futamidőre. A hitelkeret az 1 év leteltekor többször is meghosszabbítható, de új hitel megkötésére legkésőbb 2015. július 1-ig van csak lehetőség.
Krisán László, a KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt. vezérigazgatója azt mondta: a tervek szerint július elejétől fogadják a vállalkozások regisztrációját, az informatikai rendszer kialakításától függően pedig várják a hiteligényeket a kamara és a VOSZ-irodáiban. Hozzátette: a termék kidolgozásakor az volt a céljuk, hogy az útdíj bevezetése után a kisebb méretű fuvarozók gyorsan, egyszerűen forgóeszközhitelhez jussanak, amelyet kifejezetten e-útdíj fizetésére tudnak használni. Számításuk szerint hitelt 43 ezer kamion után lehet majd igényelni, azt nem lehet tudni, hogy minden járműre kérnek-e hitelt.
Drágábbak lehetnek az élelmiszerek Mint arról a napokban beszámoltunk, az alapvető élelmiszerek ára 30 százalékkal is nőhet az elektronikus útdíj rendszerének bevezetése miatt. Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) arra figyelmeztet, hogy csődöket és elbocsátásokat eredményez a rendszer. Az e-útdíj az élelmiszeriparnak azért is különösen hátrányos, mert a termékek tömegre vetített értéke jóval kisebb más árukhoz, például az elektronikai termékekhez képest, és az élelmiszer szállítása gyakoribb is. |
Vereczkey Zoltán, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a fuvarozók az útdíjat költségként feltüntethetik a megbízónak kiküldött számlán, viszont a kiegyenlítésig az útdíjat meg kell előlegezniük, ebben segíthet a kedvezményes hitel.
Az e-útdíjat 2013. július 1-jén vezetik be, a 3,5 tonnánál nagyobb össztömegű tehergépkocsik után kell megfizetni az autópályákon, az autóutakon és a főutakon, összesen 6513 kilométernyi közúton.