3p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elég sokan vettek már részt a szíriai harcokban, legutóbb Törökország csatlakozott. Részt vesz Amerika, Oroszország, Irán, libanoni síita milíciák, és most nem akárhonnan érkezett egy ezerfős kontingens: a szomszédos Irakból, ahol pedig lett volna feladatuk az Iszlám Állam elleni harcban. Nekik azonban más a céljuk.

A szíriai Sztálingrád

Ahogy gyengül az Iszlám Állam, egyre kevesebben foglalkoznak az ellene való harccal, és egyre többen szállnak be a szíriai polgárháború eredeti formájába: a síita Aszad vezette kormányerők és a szunnita ellenzéki erők közti küzdelembe. Az iraki síita milícia is ezért érkezett: fütyülnek már az Iszlám Államra, hisz azt most már Amerika, Törökország és a kurdok elintézik. Ők Aleppónál, Szíria Sztálingrádjánál szálltak be az utcáról utcára folyó, évek óta váltakozó sikerekkel zajló harcba.

A város a polgárháború kezdete óta ketté van osztva a kormányerők és az ellenzék között, de áttörést egyik oldal sem tudott elérni, oda-vissza taszigálják egymást, egy-egy háztömb vagy romhalmaz többször gazdát cserél, mint ahogy a németek nevezték, a sztálingrádi patkányháborúban. Aszad azonban most az orosz hátszél hatására felbátorodott, és úgy tűnik, elszánta magát a város teljes visszaszerzésére. Kérdés, hogy Amerika mit szól ehhez: vajon van-e olyan háttéralku, ami a várost Aszadnak engedi át, cserébe a török, kurd és ellenzéki szír erők által felszabadított területek tabut jelentenek számára?

Színes társulat

Most mindenesetre orosz légi támogatással, egy iráni tábornok vezetésével libanoni és iraki síita milíciák harcolnak a szír kormányerők oldalán. Szép kis társaság, az iszlámon belüli vallásháború kicsúcsosodása, egy kis nagyhatalmi behatással. Kérdés persze, hogy Oroszországnak miért az aleppói ellenzék elleni harc fontosabb, miért nem a dzsihádistákat űzi, erre a válasz megint csak egy háttéralku lehet.

Azért az Iszlám Állam végórája is közeledik

Mindeközben az Iszlám Állam elleni harc is folyik, és tulajdonképpen már csak két végső csapás van hátra: Szíriában Rakka, Irakban Moszul visszavétele. Rakkára már Obamával egyeztetve bejelentkeztek a törökök, és miután a török a NATO második legnagyobb hadserege, nem valószínű, hogy gondot okozna nekik a feladat. Ugyanakkor küszöbön áll a Moszul városáért indított csata is, miután idén a leköszönő amerikai elnök mindenképp fel akarja szabadítani a várost.

A katonai és a humanitárius előkészületek teljes erővel zajlanak: Amerika a várostól délre egy logisztikai központot alakít ki, az ENSZ pedig minden idők legnagyobb humanitárius feladatára készül, miután a városban rengeteg civil lakos tartózkodik még. Nehéz felmérni, hogy a várost védő néhány ezer dzsihádista mekkora ellenállást fog kifejteni, Bagdad mindenesetre elkeseredett küzdelemre készül. Mások nem tartják kizártnak, hogy a teljesen kimerült és reményt vesztett szélsőséges harcosok inkább elszivárognak a városból.

Lesz egy kis kergetőzés

A moszuli harcokat irányító iraki erők parancsnoka azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy sokan már elszivárogtak és sokan a légicsapásokban haltak meg, viszont a maradék erők kiűzésével még nem ér véget a feladat: szerinte végig kell majd kergetni őket azon a 70-szer 140 kilométeres iraki területen, amely a várostól nyugatra még a dzsihádisták kezén van. Onnan már csak Szíriába tudnak menekülni, de feltehetőleg addigra már az ottani felszabadító erők karjaiba szaladnak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG