Az Eurócsoportnak újra asztalhoz kell ülnie. |
A Görögországnak nyújtandó áthidaló kölcsön folyósításához jogi, technikai, pénzügyi és politikai akadályokat is le kell küzdeni, ennek kidolgozására munkacsoport jött létre - közölte hétfőn, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport tanácskozását követően a testület újraválasztott elnöke, Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter.
Megint elmaradhat a törlesztés
Az áthidaló kölcsönre azért van szükség, mert a súlyos pénzhiánnyal küzdő Görögország egy törlesztőrészlettel már késedelembe esett a Nemzetközi Valutaalap felé, jövő hétfőn pedig az Európai Központi Banknak is 3,5 milliárd eurót kellene törlesztenie, az újabb mentőcsomagról viszont csak most kezdődnek majd a konkrét tárgyalások. Dijsselbloem megjegyezte, hogy nagyon összetett a kérdés, és nem lesz könnyű megoldani, de további részleteket nem mondott.
Dijsselbloem a harmadik mentőcsomaggal kapcsolatban megjegyezte: valószínűbbnek tartja, hogy az egyeztetések inkább négy, és nem két hétig fognak tartani. "Lehet, hogy egyesek ezt is túl derűlátónak neveznék" - tette hozzá a holland politikus. A Görögországról folytatott hétfői vita ennek ellenére a holland pénzügyminiszter szerint viszonylag rövid volt, inkább procedurális és nem tartalmi kérdésekről esett szó.
Maradjon tag, de ne minden áron
Dijsselbloem ezt követően kifejtette, hogy az elmúlt hónapokban és hetekben a bizalom megrendülése okozta a legnagyobb problémát, amelyet most újra kell építeni. A politikus közölte, hogy mindig is az volt a cél, hogy Görögország az eurózóna tagja maradjon, de úgy, hogy ez mind Athén, mind az Eurócsoport számára hitelesen történjen, helyreálljon Görögország pénzügyi függetlensége, gazdasági növekedése, megmaradjon a pénzügyi stabilitás.
"Ez egy szabályokon nyugvó monetáris unió, amely erőteljes elkötelezettséget igényel. Ezt is próbára tették az elmúlt időszakban" - vélekedett Jeroen Dijsselbloem.
Rossz kép az EU-ról
A holland politikus a trojkának a válságkezelésben betöltött szerepéről is beszélt. Elmondta: tisztában van azzal, hogy az intézményi hármast sok bírálat érte, mert egyesek szerint átveszi az irányítást, és beavatkozik belső ügyekbe. "Annak nincs sok értelme, hogy úgy adjunk kölcsön pénzt, hogy az alapvető problémákat nem orvosoljuk" - húzta alá Dijsselboem, aki szerint nem az irányítás átvételéről van szó, hanem partnerségről, amelynek a célja az, hogy Görögország ne kerüljön végleges függőségbe az egymást követő mentőcsomagoktól.
Fennmarad a tőkekorlátozás
Eközben hétfőn az Európai Központi Bank kormányzótanácsa úgy döntött, nem emeli meg az ELA-t, a sürgősségi likviditási támogatást Görögországban, így továbbra is csak lélegeztetőgépen tartják a görögöket, a bankok pedig nem nyithatnak ki.