A konkrét javaslatokat Párizs, és Berlin a december 9-i európai tanácsi ülésre készíti elő - jelezte Sarkozy, de tartalmukról nem kívánt beszélni. Angela Merkel annyit elárult, hogy a reformok nem fogják érinteni a Európai Központi Bank státusát, és jogköreit az eurózónát jelenleg sújtó adósságválság kezelésében.
A Bundestag szerdai költségvetési vitájában elhangzott beszédében Angela Merkel ismét azt hangsúlyozta, hogy a többek között az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso által szorgalmazott eurókötvény nem megfelelő eszköz az euró-, illetve az adósságválság megoldására. Állást foglalt az Európai Központi Bank függetlenségének biztosítása mellett, és elutasította, hogy a bank közvetlen pénzügyi támogatói szerepet töltsön be az adósságkrízis megoldásában. Szavaira estek az európai tőzsdék, és tovább gyengült az euró.
Párizs, és Berlin között immár két éve a legnagyobb konfliktust az EKB szerepének megítélése okozza. Sarkozy a francia kormánytagok részéről az elmúlt napokban elhangzott nyilatkozatokkal szemben ezúttal kijelentette, hogy ezentúl Párizs, Berlin és Róma is tartózkodni fog attól, hogy akár pozitív, akár negatív kéréseket fogalmazzon meg az EKB szerepére vonatkozóan.
Alain Juppé francia külügyminiszter még délelőtt is arról beszélt, hogy az EKB-nak "elsődleges szerepet" kell játszania az euró megmentésében. A francia javaslat szerint az EKB felvásárolná a legsérülékenyebb országok államadósságát, hogy lefékezze az eurózóna tagállamai által felvett hitelek kamatainak folyamatos emelkedését, amelyet egyre nehezebben bírnak el a megroppant költségvetések. Mario Monti, az új olasz szakértői kormány vezetője megerősítette: célja, hogy hazájában 2013-ra egyensúlyba kerüljön a költségvetés, és beinduljanak a strukturális reformok.