Alaptalannak nevezte Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő csütörtökön azokat az aggodalmakat, amelyeket az amerikai diplomácia az előző este a lengyel alsóházban megszavazott két jogszabály miatt fejezett ki.
Morawiecki sajtóértekezleten reagált Anthony Blinken amerikai külügyminiszter azon kifogásaira, amelyek a médiatörvénynek a szejmben szerdán megszavazott, most a szenátus elé kerülő módosítására vonatkoztak. Az amerikai diplomácia vezetője szerint a tervezet veszélyezteti a média szabadságát, és káros hatással lehet az Egyesült Államok lengyelországi beruházásai körüli légkörre.
A módosítást a lengyelországi ellenzék is az amerikai tulajdonú, a varsói kormánnyal szemben kritikus TVN24 hírtelevízió ellen irányuló lépésként fogja fel. Korábban bővebben is írtunk arról, mi ez az új, magyar-ihlette irányvonal a lengyeleknél a médiaszabályozásban, ez a cikkünk itt olvasható:
A megszavazott új módosírtó szerint az Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiban bejegyzett cégek csak akkor kaphatnának médiaszolgáltatási engedélyt Lengyelországban, ha nem függenek az EGT-n kívüli jogi személytől. Ez alapján a TVN24 nem kaphatna, mert az amerikai Discovery tulajdonában van. A működési engedélye elvileg szeptember 26-án jár le.
A lengyel kormányfő megerősítette korábbi álláspontját, miszerint a módosítás nem irányul semmilyen konkrét tévécsatorna ellen, célja az eddigi szabályozás pontosítása úgy, hogy Lengyelországban például az Európai Unión kívüli cégek "korlátlanul ne vásárolhassanak médiát".
A lengyel kormánypárt egyébként még szerda éjjel kilátásba helyezte, hogy a szenátusi munkálatok során újabb, a műholdas csatornák tulajdonosi viszonyaira vonatkozó pontosítást javasol a médiatörvényben. Ennek értelmében a TVN24-et, amely műholdas csatorna, nem érintenék a médiatörvény korlátozásai, és a jogszabály körül kialakult politikai vita ezzel vélhetően tárgytalanná válna.
Az új médiatörvény megszavazása előtti napon mindenesetre Morawieczki leváltotta az egyik miniszterelnök-helyettesét, Jaroslaw Gowint, mert ellenezte mások mellett a szóban forgó médiareformot is. Gowin erre kiléptette pártját, az Egyetértést a PiS-vezette kormánykoalícióból. A TVN24-ért és a sajtószabadságért pedig kedd este ezrek tüntettek Lengyelország több városában.
Media pluralism and diversity of opinions are what strong democracies welcome, not fight against.
— Věra Jourová (@VeraJourova) August 12, 2021
The draft Polish broadcasting law sends a negative signal. #lexTVN
We need a #MediaFreedomAct in the whole EU to uphold media freedom and support the rule of law.
A médiatörvényre Vera Jourová Twitteren reagált. A lengyel médiatörvény tervezete negatív jelzést küld, a médiapluralizmust és a vélemények sokféleségét az erős demokráciák üdvözlik, nem pedig küzdenek ellene - írta az értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos. Jourová hozzátette: "az egész Európai Unióban szükség van egy médiaszabadságot biztosító törvényre, amely támogatja a jogállamiságot is".
A másik ügyben sincs semmi látnivaló
Blinken szerda este "mély aggodalmát" fejezte ki a közigazgatási eljárásokról szóló törvény módosításáról is, amelyet egy szenátusi kiegészítéssel a lengyel szejm szerdán megszavazott. Blinken a nyilatkozatában a jogszabály megvétózására szólította fel Andrzej Duda lengyel elnököt.
A lengyel kormányfő aláhúzta: az új előírások kapcsán támasztott amerikai aggodalmak alaptalanok. A módosítás a lengyel alkotmánybíróság egyik, 2015-ben hozott döntését hajtja végre. Célja az, hogy megakadályozza az utóbbi években előfordult azon gyakori visszaéléseket, amikor a lengyel bíróságok jogosnak találták a második világháború előtti lengyelországi ingatlanok visszaszolgáltatását célzó, hamisított iratokon alapuló igényeket - magyarázta Morawiecki. Hozzátette: ezeket az igényeket a felperesek az utólag nemegyszer fiktívnek bizonyult, külföldön állítólag még élő, a személyi iratok szerint akár százharminc éves tulajdonosok nevében támasztották.
A szóban forgó, a parlamenti jóváhagyás után most a lengyel államfő elé kerülő törvénymódosítás értelmében harminc év elmúltával nem lehetne kétségbe vonni a közigazgatási eljárások során hozott döntéseket, ezen belül az akár évtizedekkel ezelőtt - például a holokauszt idején - elkobzott vagyonról szólókat sem. Az amerikai, valamint az izraeli fél úgy értelmezi a törvénymódosítást, hogy az csorbítja a holokauszttúlélők jogait, lehetetlenné téve nekik és az utódjaiknak a háború során elkobzott vagyonuk visszaszerzését.
(via MTI)