Irán csütörtökön bemutatta Horramsahr ballisztikus rakétájának negyedik generációját, amelyet Haibárnak nevezett el - jelentette az IRNA hivatalos hírügynökség. Ennek hatótávolsága is kétezer kilométer, mint a korábbi generációé, és másfél tonnás robbanótöltetet képes célba juttatni.
A folyékony üzemanyag hajtotta, 13 méter hosszú rakéta a beszámolók szerint elődeinél pontosabban célba talál. Elemzk szerint a rakéta fő előnye az lehet, hogy évekig tartható üzemanyaggal feltöltött állapotban, és ezzel harckészültségben, a kilövésre való felkészülés pedig percekre rövidül az új megoldás következtében.
On ampoule storage system for hypergolic propellants directly points that as stated the Khorramshahr 4 (Khaibar) missile can be storage in a refueled state for many years, which dramatically increases its combat readiness and reduces launch preparation time to just minutes pic.twitter.com/OrGtHUnfMD
— Yuri Lyamin (@imp_navigator) May 25, 2023
Irán csütörtökön bemutatta Horramsahr ballisztikus rakétájának negyedik generációját, amelyet Haibárnak nevezett el - jelentette az IRNA hivatalos hírügynökség. Ennek hatótávolsága is kétezer kilométer, mint a korábbi generációé, és másfél tonnás robbanótöltetet képes célba juttatni. A folyékony üzemanyag hajtotta, 13 méter hosszú rakéta a beszámolók szerint elődeinél pontosabban célba talál. A védelmi minisztérium repülőgépipari szervezetének (AIO) legújabb termékét egy ünnepség keretében mutatták be, amelyen a hivatalos iráni média közlése szerint részt vett Mohammad Reza Astiani miniszter is. A védelmi tárca vezetője a rakétaprogrammal kapcsolatban úgy nyilatkozott: Irán ellenségeinek azt üzenik vele, hogy Teherán megvédi az országot és eddig elért eredményeit, barátainak pedig azt, hogy segíteni kívánják a regionális stabilitást. Teherán annak ellenére folyamatosan fejleszti rakétaprogramját, különösen a ballisztikus rakétákat, hogy azt ENSZ-határozat korlátozza számára, amely büntetéssel fenyegeti a tiltott fejlesztésben részt vevő intézményeket, cégeket is. A nyugati országok rossz szemmel nézik az iráni rakétaprogramot, fenyegetést látnak benne, a teheráni kormányzat azonban többször hangoztatta, hogy csak védelmi célokat szolgál, az elrettentés eszköze.
A védelmi minisztérium repülőgépipari szervezetének (AIO) legújabb termékét egy ünnepség keretében mutatták be, amelyen a hivatalos iráni média közlése szerint részt vett Mohammad Reza Astiani miniszter is. A védelmi tárca vezetője a rakétaprogrammal kapcsolatban úgy nyilatkozott: Irán ellenségeinek azt üzenik vele, hogy Teherán megvédi az országot és eddig elért eredményeit, barátainak pedig azt, hogy segíteni kívánják a regionális stabilitást.
Teherán annak ellenére folyamatosan fejleszti rakétaprogramját, különösen a ballisztikus rakétákat, hogy azt ENSZ-határozat korlátozza számára, amely büntetéssel fenyegeti a tiltott fejlesztésben részt vevő intézményeket, cégeket is. A nyugati országok rossz szemmel nézik az iráni rakétaprogramot, fenyegetést látnak benne, a teheráni kormányzat azonban többször hangoztatta, hogy csak védelmi célokat szolgál, az elrettentés eszköze.
Az iráni rakétaprogramot mind a magát fenyegetve érezhető Izrael, mind az országtól Ukrajnában bevethető fegyvereket vásárló Oroszország is nagy érdeklődéssel figyelheti.
(via MTI)