Fotó: MTI/EPA/KCNA |
Abe Sindzó japán miniszterelnök "súlyos provokációnak" nevezte, hogy Észak-Korea arról tájékoztatta az ENSZ két szakosított szervét: műholdat készül felbocsátani február 8. és 25. között. Egyetértve a korábbi hasonló kísérletekre vonatkozó amerikai és dél-koreai szakértőkkel, a szigetország miniszterelnöke is úgy vélekedett: Észak-Korea vélhetően nagy hatótávolságú ballisztikus rakéta tesztelésére készül. Ha ez megtörténik, az az ENSZ BT határozatainak egyértelmű, súlyos megsértését jelenti - tette hozzá.
Kisida Fumio külügyminiszter újságírókkal közölte, hogy Tokió tiltakozást juttatott el diplomáciai csatornákon keresztül Phenjannak. Jelezte: országa "más országokkal együtt" (az Egyesült Államokra és Dél-Koreára utalva) megpróbálja majd lebeszélni tervéről Észak-Koreát.
Dél-Korea kormánya is hasonlóképpen foglalt állást szerdán nyilvánosságra hozott közleményében, leszögezve: mindenfajta, műholdfelbocsátásnak álcázott rakétateszt "súlyos fenyegetést" jelent a világ békéjére és biztonságára. Figyelmeztette Észak-Koreát, hogy "súlyos árat" fizet majd, ha továbbhalad ezen az úton.
Beavatkoznak
Egy szöuli kormányzati forrás jelezte, hogy országa "megteszi a megfelelő" lépéseket, nem részletezte ugyanakkor, hogy milyen intézkedésekre gondol. Észak-Korea kedden jelentette be szándékát a "műhold felbocsátásának" szándékáról, a hírt megerősítette a londoni székhelyű Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) egyik szóvivője, a japán Kyodo hírügynökség értesülései szerint a tesztet a Nemzetközi Távközlési Egyesületnek (ITU) is bejelentették. A két szervezet tájékoztatása megszokottnak számít műholdfelbocsátások esetén.
Phenjan legutóbb 2012 decemberében hajtott végre - állítása szerint - műholdfellövést. Amerikai és dél-koreai katonai szakértők szerint ugyanakkor az észak-koreai tesztek célja nem műholdak Föld körüli pályára állítása, hanem a hasznos terhet szállító, nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták tesztelése.