6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.

A Financial Times friss elemzése szerint nagyon idegesek a német vállalatok a várt amerikai vámemelés miatt, miközben a növekedéssel kapcsolatban már egyébként is a pesszimizmus uralkodik. A hatást tompíthatja, hogy szinte minden német gyártó jelentős amerikai kapacitást épített már ki, az autószektorban például az évente az USA-ban gyártott 900 ezer német autó felét exportálják is – ez tárgyalási alap is lehet.

Valóban, Donald Trump második amerikai elnökségének közeledtével komoly gazdasági hatalmi harcok rajzolódnak ki az USA és az EU, illetve azon belül Németország között. Az üzleti élethez szorosan kötődő, kölni székhelyű Institut der Deutschen Wirtschaft (IW) számításai szerint a Trump megválasztott elnök által a választási kampányban bejelentett büntetővámok csak a német gazdaságnak akár 180 milliárd eurójába is kerülhetnek a 2025 és 2028 közötti négyéves időszakban.

Fájdalmas lesz a német fordulat?
Fájdalmas lesz a német fordulat?
Fotó: Depositphotos

Mi a teendő?

A német nagypolitika már forrong és Olaf Scholz három hete elbocsátotta pénzügyminiszterét, Christian Lindert, mert az makacsul ragaszkodni akart az adósságfékhez. Ez előírja, hogy az államháztartásnak mindig kiegyensúlyozottnak kell lennie, és csak vészhelyzetben lehet eltérni tőle. Lindner, a vállalkozásbarát FDP vezetője számára ez a fiskális politikai eszköz szent tehén volt.

Az adósságfék tökéletesen illeszkedik az úgynevezett „ordoliberalizmushoz”, ahhoz a gazdasági elmélethez, amely Németországban továbbra is uralja a közgazdaságtant. Ezen elmélet szerint az államadósság az első lépés a hiperinflációs pokolba vezető úton. A lakosság körében is népszerű, hiszen a múlt században kétszer is elszegényedtek az emberek a hiperinfláció miatt.

A német politikusok eddig még nem mertek fellázadni az adósságfék igája ellen. Angela Merkel 2009-ben a „takarékos sváb háziasszonyra” hivatkozva vezette be és iktatta be az alkotmányba. Az azóta elhunyt pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble is ragaszkodott a „fekete nullához” a nemzeti költségvetésben, bármi történjék is.

Egy ideig bevált

A németek adósságfék-politikája az euróválság idején bizonyított. A gyenge eurónak köszönhetően az exportipar – különösen az autóipar – teljes gőzzel pörgött. Ráadásul Kínában egy új, hatalmas piac nyílt meg és egy ideig Németország még büszke exportvilágbajnokként ünnepelhette magát.

Az eurózóna legnagyobb gazdasági hatalmaként a német politikusok, mindenekelőtt Schäuble, a fegyelmező szerepét is magukra vállalták azokkal az országokkal szemben, amelyek nem tartották be a Maastrichti Szerződésben előírt államadósság-korlátokat (a bruttó hazai termék 3 százaléka az adott évben, a GDP 60 százaléka összesen).

Különösen a Földközi-tenger környéki országok érezték meg az euróválságot követő német szigor hatását. Nemcsak a nem túl hízelgő „PIGS” gúnynevet kapták, hanem kénytelenek voltak átvenni Németország megszorító politikáját, és az euró miatt nem volt lehetőségük arra, hogy valutájuk leértékelésével enyhítsék a nehézségeiket.

Az adósságfék mint a növekedés-gátló

A Covid-válság idején még a németek is feloldották az adósságféket egy rövid időre. De mivel a tervezettnél kevesebb pénzre volt szükség a járvány leküzdéséhez, így 60 milliárd euró maradt a kasszában. Ezt a pénzt a „közlekedési lámpás” koalíciós kormány a gazdaság szén-dioxid-mentesítésébe akarta befektetni. Az Alkotmánybíróság azonban közbelépett, és gátat szabott ennek a tervnek.

Ami az államháztartást illeti, a németek ismét minta-diákká váltak. Az idei évben a hiány várhatóan a GDP 1,75 százalékát teszi ki, a teljes adósság pedig a GDP 64 százalékára csökkent. A gazdasági környezet azonban teljesen megváltozott, és az adósságfék szent tehene a német gazdaság hatalmas visszahúzó erejévé vált, különösen a Covid után. Az országban gyenge a kereslet, lanyha a beruházási kedv, és közben elhúznak a versenytársak.

Valójában a német gazdaság az elmúlt öt évben alig növekedett és még 2025-ben is örülni fognak, ha sikerül elkerülni a recessziót, hiszen a német gazdaság szíve, az autóipar is megsínylette a válságot. A fontos kínai piac összeomlott, mert a hazai elektromos autók lényegesen olcsóbbak. Az USA és Kína között kiéleződő kereskedelmi háború tovább nehezíti a helyzetet.

„Trump rossz hír a német üzleti életnek” – írja a The Economist. A leendő elnök utálja a kereskedelmi deficitet, és a hiány az amerikaiak és a németek között hatalmas, tavaly 83 milliárd dollárt tett ki. A Mercedesnek, a BMW-nek és a VW-nek tehát magasabb büntetővámokra kell felkészülnie egy olyan időszakban, amikor különösen a VW már elkezdte a leépítéseket Németországban.

Ami az ukrajnai háborút illeti, a németeknek itt is további megpróbáltatásokra kell felkészülniük Trump alatt. Hogy ez a háború véget ér-e és hogyan, azt még nem tudni. Az mindenesetre világos, hogy Trump a pénzügyi terheket nagyrészt Európára – és így Németországra – akarja hárítani.

Németországnak az infrastruktúrába is be kell fektetnie. Az összeomló drezdai hidak és a német vasúti rendszer siralmas állapota csak két példa erre. Ha nem akarja, hogy a Németország és az USA, illetve Kína közötti technológiai szakadék tovább növekedjen, akkor ezen a területen is jelentős beruházásokra van szükség.

Törésponthoz érkeztek

Mindezt a sváb háziasszony politikájával már nem lehet elérni. „Hatalmas beruházásokra van szükség, méghozzá gyorsan” – mondja a Financial Timesnak Jens Südekum, a düsseldorfi Heinrich Heine Egyetem közgazdászprofesszora. „Ez az adósságfékkel nem lehetséges”. Ezért sürgősen meg kell azt reformálni, „ellenkező esetben Németország kormányozhatatlanná válik”.

Ez a felismerés Friedrich Merz CDU-vezető számára is kezd derengeni, aki valószínűleg jövő februártól a következő német kancellár lesz. Ezért többször is jelezte – legutóbb a Süddeutsche Zeitung által szervezett gazdasági csúcstalálkozón –, hogy kész legalább az adósságfék reformjára. Merz azonban hangsúlyozza, hogy az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem.

Nem Merz az egyetlen, aki kész újragondolni az adósságféket. A CDU különböző tartományi vezetői is ezt akarják tenni, hiszen ők még jobban szenvednek, mint a szövetségi kormány. Kai Wegner, Berlin CDU-s polgármestere még odáig is elment, hogy kijelentette: Németország „a megszorító politika miatt ment tönkre”.

Friedrich Merz éveken keresztül dolgozott a világ legnagyobb vagyonkezelőjénél, a Blackrocknál, és jól ismeri az angolszász közgazdaságtant. Ez utóbbi márpedig nem rajong az adósságfékért. Mindenesetre Merznek nemcsak a választásokat kell megnyernie, hanem a karlsruhei alkotmánybíróságot is meg kell majd győznie intézkedései jogszerűségéről.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG