![]() |
Orbán Viktor miniszterelnök és Ilham Alijev azeri elnök tárgyalása az elnöki palotában Bakuban 2016. március 6-án. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs |
Nagy lehetőség előtt áll a magyar-azeri együttműködés, mert a jelenlegi helyzet nemcsak kihívást, hanem óriási lehetőséget is jelent - mondta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap Azerbajdzsánban. A kormányfő az országban tett kétnapos hivatalos látogatása keretében Ilham Aliyev azeri elnökkel találkozott a Baku melletti elnöki palotában.
A megbeszélés után tett sajtónyilatkozatában Orbán Viktor kiemelte: Magyarország látja az olajárak okozta gazdasági nehézségeket, de elismeréssel figyeli, ahogyan Azerbajdzsán reagál az új helyzetre. Nem lehet úgy folytatni a gazdaságpolitikát, ahogy korábban tették, mindenkinek alkalmazkodnia kell az új helyzethez, és ebben Magyarország jó partner lehet, kihasználhatják a tudását az együttműködésben egyebek mellett a mezőgazdaság, az IT és az energetika területén - érvelt.
Ilham Aliyev kiemelte: Magyarország közeli barátja Azerbajdzsánnak, kapcsolataik stratégiai jellegűek.
A mintaállam, ami mostanában csúnyán hanyattesett
Az mindenesetre látszik, hogy már más pozícióból tárgyalunk az azeriekkel: át kell alakítani a magyar-azeri gazdasági együttműködés struktúráját - mondta a napokban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter >> |
Az Orbán Viktor által említett gazdasági nehézségek arra utalnak, hogy Azerbajdzsán a csőd szélére sodródott az olajárak zuhanása miatt - idén már az IMF-től és a Világbanktól is kértek segítséget.
2014-ben egyébként stratégiai partnerségi nyilatkozatot írt alá Orbán Viktor Ilham Alijevvel, akkor mintaállamnak nevezte Azerbajdzsánt.
Az azeri örökös vezetőknek, Alijev papának és fiának eddig nem volt nehéz dolga. Eddig minden egyszerű volt, dőlt az olajpénz, de most Azerbajdzsán számára is véget ért a Kánaán. A háttérről itt írtunk >>
A magyar miniszterelnök által mintaállamnak titulált és a hazai Keleti Nyitás stratégia kulcsállamának tartott Azerbajdzsán valutája egyébként 2015-ben a világon a legrosszabbul teljesítő deviza volt. Az elmúlt öt évben a revansista Baku lett Európa második legnagyobb fegyverimportőre.