Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) most befejezett ellenőrzése a központi költségvetési szervek körébe tartozó 41 egészségügyi intézményre terjedt ki. Ezek különböző típusú egészségügyi szolgáltatásokat – jellemzően fekvő- és járóbeteg diagnosztikus és terápiás szakorvosi ellátásokat – végeznek.
Az ÁSZ csütörtökön megjelent értékelése szerint 2017 után a 41 ellenőrzött egészségügyi intézményből (a lista itt és itt érhető el) 34 intézmény vezetője tett lépéseket az előirányzatokkal való szabályszerű gazdálkodás érdekében, 14 intézmény vezetője pedig csökkentette a leltározással kapcsolatban feltárt kockázatokat.
Mint közölték: az ellenőrzött időszak egy-egy évében még négy intézmény beszámolási kötelezettségének teljesítése hordozott magas kockázatot, ugyanakkor 2017-ben az éves költségvetési beszámolójukat már ezek az intézmények is alátámasztották szabályszerű leltárral. A közpénzekkel való átlátható és elszámoltatható gazdálkodást támogató kontrollkörnyezet szabályszerű kialakításáról 2017 után 25 intézmény gondoskodott.
A jelentés kitér arra is, hogy 2017-re javult az egészségügyi intézmények szabályozottsága, ugyanakkor:
- a kockázatkezelési rendszer kialakítása,
- a beszámolási kötelezettség teljesítése,
- valamint az előirányzatokkal való gazdálkodás területén további intézkedések szükségesek a szabályszerű működés eléréséhez.
Az ellenőrzött egészségügyi intézmények vezetői által jelzett intézkedések alapján 29 intézmény gazdálkodásának kockázatai csökkentek 2017 után.
A számvevőszék szerint a gazdálkodásban rejlő kockázatok csökkentése érdekében további intézkedések szükségesek ezeknél az intézményeknél:
- Állami Szívkórház Balatonfüred,
- Bonyhádi Kórház és Rendelőintézet,
- pápai Gróf Esterházy Kórház és Rendelőintézeti Szakrendelő,
- Budapest IV. kerületi Károlyi Sándor Kórház,
- budapesti Magyar Honvédség Egészségügyi Központ,
- gyöngyösi Mátrai Gyógyintézet,
- Nagykőrösi Rehabilitációs Szakkórház és Rendelőintézet,
- fővárosi Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet,
- Parádfürdői Állami Kórház,
- komáromi Selye János Kórház,
- a kaposvári Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház,
- illetve kisebb hiányosságok miatt a szolnoki MÁV Kórház és Rendelőintézetnél.
Egy hónapjuk van intézkedési tervet készíteni
Az ÁSZ javaslatokat fogalmazott meg a 12 kockázatos intézmény vezetőjének, amelyekre érintetteknek 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.
Az ellenőrzés során az ÁSZ azt értékelte, hogy a kockázatértékelés alapján kiválasztott egészségügyi intézmények vezetői megteremtették-e a közpénzekkel, valamint az állami vagyonnal való átlátható, elszámoltatható, felelős és korrupciómentes gazdálkodás garanciáit. Ennek érdekében az ÁSZ az intézmények gazdálkodásának szabályozottságát, a beszámoló elkészítését és annak leltárral való alátámasztottságát, valamint az előirányzatokkal való gazdálkodást mint lényeges területeket ellenőrizte a 2015-2017 évek tekintetében, illetőleg az ÁSZ értékelte 2017-re vonatkozóan a feltárt kockázatok intézményi kezelését is – olvasható az ÁSZ összefoglalójában.