1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eddiginél nagyobb súlyt kaphat Kína a Nemzetközi Valutaalapon belül, a szavazati kvótája emelésén keresztül. Lapértesülés szerint legalábbis ehhez kötné a pénzügyi támogatás emelését az ázsiai ország. Kína továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a nemzetközi szervezeteken keresztül támogassa az európai országokat, nem ad pénzt közvetlenül.

A kínai központi bank egyik tanácsadója szerint az Európai Unió megsegítését a Nemzetközi Valutaalapon keresztül az IMF kvótáinak reformjához kellene kötni. A tanácsadó azt mondta, hogy „ha az Európai Unió azt akarja, hogy a feltörekvő országok pénzzel segítsék kilábalását a gazdasági válságból, akkor azt üzleti alapon kell intéznie". Az illetékes a tavaly október végén a franciaországi Cannes-ban megtartott G20 csúcstalálkozóra utalt, ahol döntés született arról, hogy megnövelik az Nemzetközi Valutaalap rendelkezésre álló forrásait annak érdekében, hogy megakadályozzák az eurózóna válságának továbbgyűrűzését. A szavazati arányokat a pénzügyi befizetések mértékéhez kötik valutaalapon belül, az EU-tagállamok jelenleg összesen 40, az Egyesült Államoknak 17 százalékkal, Kína viszont csupán 6 százalékos kvótával rendelkezik.

Az európai gazdaság helyzetéről szólva a kínai jegybank tanácsadója megállapította, hogy az uniónak mindenek előtt helyre kell állítania az európai tőkepiacokba vetett bizalmat. Ehhez az Európai Központi Banknak határozottabb, ugyanakkor rugalmasabb lépéseket kell tennie. Azt is hozzátette, nem tartja valószínűnek az euró összeomlását, a közösség adósságválsága pedig nem jelenti azt, hogy minden tagállama gondokkal küszködik. Az eurózóna stabilitása nemzetközi érdek, talpraállását Kínának nem közvetlenül, hanem nemzetközi szervezeteken keresztül kellene segítenie a kockázatok csökkentése érdekében. A pekingi jegybank szakértője szerint a válságnak csupán korlátozott és rövid távú hatása lesz a kínai gazdaságra, mivel "az ország már jelentősen csökkentette függését a külső kereslettől". A külkereskedelmi többlet a GDP egy százalékának megfelelő összegűre csökken 2012-ben, a következő években pedig teljesen eltűnik - jósolja a Li Tao-kujt, a kínai jegybank tanácsadója.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődött.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG