Dusko Markovic montenegrói kormányfő és Orbán Viktor miniszterelnök a tárgyalásukat követően tartott sajtótájékoztatón az Országházban 2017. február 24-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
Montenegrónak az Európai Unióban van a helye, az ország felkészült, hogy a közösség tagja legyen - jelentette ki Orbán Viktor kormányfő pénteken az Országházban, miután tárgyalást folytatott Dusko Markovic montenegrói miniszterelnökkel.
Orbán Viktor sajtónyilatkozatában azt mondta: "ha a belső problémáink az unión belül nem fognák le a kezünket, és nem lassítanának bennünket, Montenegrónak már lényegében az előszobában vagy egyetlen lépésre kellene lennie csak a teljes jogú tagságtól".
Az összes jelölt tagállam közül egyébként éppen Montenegró áll a legközelebb a felvételhez az EU legutóbbi értékelése szerint - a tagállamok széles körben támogatják, 2019-ben meg is történhet a felvétel a várakozások szerint.
Négy kis lépésre vannak a NATO-tól is
Orbán Viktor emlékeztetett arra is, hogy Montenegró NATO-tagságát már csak négy tagállamnak kell ratifikálnia.
Dusko Markovic megköszönte az országa EU- és NATO-integrációjának eléréséhez nyújtott magyar kormányzati támogatást. Jelezte, arra számítanak, hogy hamarosan a még hátralévő négy ország is ratifikálja a montenegrói NATO-csatlakozást, és így az észak-atlanti szövetség májusi csúcstalálkozóján már a 29. tagállamként vehetnének részt.
Magyarország "elvi alapon, a történelmi sorsközösség okán a kezdetektől fogva" támogatta Montenegró EU- és NATO-tagságát - jelentette ki a magyar miniszterelnök, hozzátéve: a kontinens békéje és biztonsága nem hozható létre a Balkán békéje és biztonsága nélkül, ez pedig csak az EU- és NATO-tagságon keresztül képzelhető el.
Azért nem olyan egyszerű a helyzet - ütközhetünk Putyinékkal
Ahogy arról korábban írtunk: közös orosz-szerb művelet lehetett a montenegrói parlamenti választás elleni puccskísérlet - ha az ellenzék került volna hatalomra, biztosan leállították volna az integrációt. Montenegróban csupán a lakosság fele támogatja a NATO-belépést, különösen a szerb etnikumú lakosság utasítja el a csatlakozást. Montenegró meghívása a katonai szervezetbe egy geopolitikai döntés, az ország a demokratikus- illetve jogállami kritériumoknak éppen úgy nem felel meg, mint amikor 2009-ben Albániát a sorai közé fogadta a szervezet. A mindössze 2100 katonát fegyverben tartó ország felvétele egyben nyílt üzenet Moszkva felé, hogy a NATO nem ad vétójogot az oroszoknak egy harmadik ország belépésekor.