A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai a befektetési ajánlású és a befektetésre nem ajánlott osztályzati sávok határövezetében lévő feltörekvő gazdaságok minősítési esélyeit elemezték.
Magyarország esetében megállapították, hogy a figyelembe vett alapmutatók javultak a befektetési ajánlású magyar szuverén adósbesorolás megvonása óta. Ennek alapján azzal számolnak, hogy Magyarország visszakaphatja a befektetési besorolást, bár nem valószínű, hogy ez jövő nyár előtt megtörténik, mert a hitelminősítők meg akarják várni egyebek mellett a devizahitelekkel kapcsolatos vitás kérdések rendezését.
Hogy állunk most?
Magyarországra a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül jelenleg a Standard & Poor's tartja érvényben a leggyengébb besorolást: a "BB" hosszú futamidejű magyar osztályzat az S&P listáján a befektetési ajánlású sáv aljától két fokozattal elmarad.
A Moody's Investors Service hosszú távú magyar szuverén osztályzata ennél egy fokozattal jobb, "Ba1", amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings "BB plusz" hosszú futamú magyar szuverén devizaadós-minősítésével. E két cég magyar osztályzatai is azonban még egy fokozattal elmaradnak a befektetésre ajánlott kategória alapszintjétől.
Magyarország államadós-osztályzatainak kilátása két hitelminősítőnél már stabil: a Standard & Poor's március vége, a Fitch 2012 decembere óta tart érvényben stabil kilátást a magyar besorolásra. A Moody's magyar adósosztályzatának kilátása továbbra is negatív.
Az S&P idei menetrendjében már nem szerepel magyar adósosztályzati felülvizsgálat, de a Fitch és a Moody's novemberben vizsgálni fogja a magyar besorolásokat.