Az államháztartás központi alrendszere 92,2 milliárd forintos többlettel zárt januárban - itt írtunk a részletekről >>
Nőnek az adóbevételek, az uniós pályázatokra sem kellett sok pénz
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta: jó pályán van a költségvetés, nőnek az adóbevételek, a lakossági fogyasztás, és február-márciusra várhatóan beérkezik a tavaly elmaradt, mintegy 500 milliárd forintos uniós támogatás is.
Hozzájárult a kedvező adathoz az is, hogy míg tavaly az első negyedévben már felfuttatták a 2007-2013-as uniós ciklus támogatásai miatti költségvetési kifizetéseket, az idén nem volt ilyen - tette hozzá.
Nem kell kapkodni a finanszírozással
Az elemző szerint a pluszos egyenleg megerősíti, joggal csökkenthette az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a kamatozó kincstárjegyek kamatát. A költségvetésnek most kisebb a finanszírozási igénye, "ezért nem sietnek a devizakötvény kibocsátással sem" - jegyezte meg a K&H vezető elemzője.
Ki kéne már fizetni a gázszámlát
Németh Dávid úgy látja, nehéz kikalkulálni hogyan hat az építőipari áfacsökkentés a költségvetésre, mert nem tudni mennyivel nőhet a termelés volumene ennek hatására. Inkább a közvetlen támogatások, például a csok lehet nyomon követhető - jegyezte meg.
Az elemző felhívta a figyelmet az állami tartozásokra az egészségügy vagy oktatás területén, amelyek kifizetése befolyásolja a költségvetés egyenlegét.(Lapinformáció szerint a KLIK országszerte 400 millió forintnyi tartozást halmozott fel csak a gázszolgáltatóknál, egy iskolában nemrég ki is kapcsolták a gázszolgáltatást >>)
A K&H vezető elemzője szerint a fogyasztás a tavalyihoz hasonló ütemben nőhet, és ez további adóbevétel-növekedést eredményezhet.
Meglepően jó az adat - a következő hónapokban nem lesz többlet?
Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője szerint is kedvező a januári adat, úgy vélte, a gazdaság és a fogyasztás bővülése hozzájárul ahhoz, hogy megfelelően alakuljanak a bevételek az idén. A januári adat azért meglepő, mert a költségvetés jellemzően "orrnehéz", az év elején szokott deficites lenni - fejtette ki.
Az Erste elemzője nem számít többletre az államháztartásban a következő hónapokban. Mint mondta, kérdéses terület az államháztartás alakulása szempontjából az a kormányzati cél, hogy minél több uniós forrást hívjon le Magyarország.