A kormányzati koronavírus oldalra is felkerült tájékoztatás szerint a hatóság nemcsak kórházi karanténra, hanem hatósági házi karanténra is kijelölheti a potenciális fertőzötteket. Minden Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkező magyarra is ez vár, akkor is, ha tünetmentesek. Azokat, akik nem kerülnek kórházi karanténba, a járványügyi hatóság nyilvántartásba veszi, a hatósági házi karanténra vonatkozó szabályok betartását pedig a rendőrség ellenőrzi.
Mit mond a BTK?
A hatósági karantén megsértéséről a Büntető Törvénykönyv 361-es paragrafusa rendelkezik, eszerint:
„361. § Aki
a) a zárlati kötelezettség alá tartozó fertőző betegség behurcolásának vagy terjedésének megakadályozása végett elrendelt járványügyi elkülönítés, megfigyelés, zárlat vagy ellenőrzés szabályait megszegi,
b) járvány idején az elrendelt járványügyi elkülönítés, megfigyelés, zárlat vagy ellenőrzés szabályait megszegi,
vétség miatt elzárással büntetendő.”
A pontos büntetőjogi következmények értelmezéséhez megkerestük a Vidákovics & Partners ügyvédi irodát, kérdéseinkre dr. Bereczki Zsigmond ügyvéd válaszolt. Mint írta, a tegnap kihirdetett rendeletben szereplő karantén, illetve hatósági házi karantén megszegése bűncselekménynek minősül. A kormány veszélyhelyzetet hirdetett ki, a járvány fennállása megállapításra került.
A karanténra vonatkozó előírások megszegésével megvalósul a járványügyi szabályszegés vétsége. A bűncselekmény elzárással büntetendő, amelyet büntetés-végrehajtási intézetben kell végrehajtani és amelynek maximális időtartama 90 nap – fogalmazott az ügyvéd.