A nemzetközi hitelminősítő, amely előző este, egyebek mellett a Grexit lehetőségére is hivatkozva leminősítette Görögország eddig is mélyen spekulatív adósosztályzatát, a lehetséges görög fejleményekről összeállított részletes csütörtöki helyzetértékelésében hangsúlyozta: az euróövezetet a tagság visszafordíthatatlanságának vélelmére alapozva alkották meg, és az e visszafordíthatatlanságba vetett hit az egész rendszer legfőbb erőssége.
Éppen ezért Görögország távozása esetén a legnagyobb veszélyt a bizalmi sokk okozná, amely felforduláshoz vezethet az euróövezeti államkötvény-piacokon.
Eszerint az euróövezetet "kijárati ajtó" nélkül tervezték, hogy meggyőzzék a befektetőket a valutaunió visszafordíthatatlanságáról és oszthatatlanságáról, valamint arról, hogy nem csupán azonos nevű valuták közötti rögzített árfolyamrendszerről van szó.
Ha egy ország kilépne az euróövezetből, az megmutatná, hogy az unión belüli széttartó költségvetési és gazdasági folyamatokra nem a hazai költségvetési és gazdaságpolitika módosítása az egyetlen lehetséges válasz. Egy ilyen fejlemény bizonyítaná, hogy a súlyos mértékű, kíméletlenül betartatott, fájdalmas, vagy éppen a "páciens" számára elfogadhatatlan belső kiigazítási folyamatnak van alternatívája - áll a Moody's csütörtöki londoni elemzésében.
A ház szerint az a tudat, hogy létezik ez az alternatíva, meggyengítheti a bármi áron végrehajtandó kiigazítás melletti politikai elkötelezettséget, akkor is, ha a Grexitet Görögország súlyosan megszenvedné. Ezt a befektetők is tudnák, és a bajban lévő többi euróövezeti gazdaságban ez megnövelné a tőkekivonás és a hazai befektetési eszközök, köztük az állampapírok piacán jelentkező eladási nyomás kockázatát.