Minden régióban romlott a gazdasági klíma, kivétel Óceániát, Ázsiát és Latin-Amerikát. A 2015. negyedik negyedévi 89,6 pontról 87,8 pontra esett vissza az index, még jobban eltávolodva a 96,1 pontos hosszú távú átlagtól. A múlt év második negyedében 99,5 ponton, az elsőben 95,9 ponton állt a mutató - elemezte a Német Gazdasági Kutatóközpont (ifo).
Földrajzi bontásban a WES-index Észak-Amerikában 91,2 pontról 85,4 pontra, Európában 113,6 pontról 110,7 pontra esett, Ázsiában viszont 75,4 pontról 78,9 pontra emelkedett az első negyedévben az előző három hónaphoz képest.
A kamatkilátásokat illetően a megkérdezettek néhány országtól eltekintve úgy vélték, hogy a rövid lejáratú kamatok nem változnak a következő hat hónapban, hosszú távon azonban a többség kamatemelkedésre számít. A dollárt változatlanul némileg túlértékeltnek tartják, de ennek ellenére azt várják, hogy az amerikai valuta felértékelődik a következő fél évben.
Európában teljes az elkeseredés
Ahogy az a Privátbankár mai tőzsdei jelentéséből is kiderül, Európában rossz a hangulat, Frankfurt, Párizs rég nem látott mélypontokon. A DAX 2,2 százalékkal van lejjebb 8800 ponton, a CAC-40 3,5 százalékot zuhan, 3920 pontig. Ezzel mindkét indexnél kiteljesedett a tavaly nyár óta tartó szint törése, újabb támaszok már csak 2014 végi szinteknél vannak. További részletekről itt olvashat!
DAX, éves mélypont |
Ez vár a magyar gazdaságra
Az index az első negyedévi növekedés utáni csökkenés majd stagnálás után ismét enyhén javul. Az előző két negyedévhez képest a vállalkozások összesített mutatója javul, míg a háztartások helyzete lényegében stagnál és a monetáris mutatók romlanak. A Gazdasági Fejlődés Index (GFI) index enyhe emelkedése, összetevőinek lassú és vegyes alakulása arra utal, hogy a tavalyi év kedvező gazdasági folyamata nem ismétlődik meg.