A CIB Csoport a világ egyik legerősebb bankcsoportjának, az Intesa Sanpaolonak a tagjaként, a magyar bankszektor meghatározó szereplőjeként több mint 2000 aktív munkavállalót foglalkoztat, tőkeerős, stabil, kiváló likviditási helyzetben lévő pénzintézet. Miközben a 2022. évi üzleti környezetet néhány nagyon jelentős esemény befolyásolta (az orosz–ukrán háború és annak gazdasági, társadalmi hatásai; a lakossági és agrár moratórium; a lakossági, mikro-, kis- és középvállalkozásokra vonatkozó kamatstop; az Országos Betétbiztosítási Alap felé történt rendkívüli befizetés, az extraprofitadó valamint az úgynevezett IBOR reform), a CIB Csoport 2022-ben is azt tekintette legfontosabb feladatának, hogy támogassa ügyfeleit céljaik megvalósításában, valamint, hogy hozzájáruljon a reálgazdaság fejlődéséhez, és saját eszközeivel segítse ügyfeleit a hazai és nemzetközi gazdasági környezet rendkívüli kihívásainak kezelésében – áll a bankcsoport lapunknak is megküldött közleményében. A CIB tette ezt kedvező termékajánlataival, kihelyezett új támogatott hiteleivel, valamint számos kedvezményes ajánlatával, amelyek a 2022-ben legnagyobb társadalmi fókuszt kapott energiahatékonysági kérdésekre is adtak pénzügyi választ. A Csoport tovább tudta növelni piaci részesedését stratégiailag kiemelt szegmenseiben, bővítette a távoli szerződéskötéssel igénybe vehető szolgáltatásainak körét és a digitális csatornákon keresztül elérhető termékeinek kínálatát.
A CIB Csoport felelős munkáltatóként 2022-ben a gazdasági környezet alakulására való tekintettel, még nagyobb hangsúlyt fektetett a bérek, a bónusz és egyéb juttatások gyakoribb kiigazítására, a juttatási elemek piaci dinamikának megfelelő, ugyanakkor fenntartható korrekciójára – írják. 2022-ben a CIB Csoport központi területei már a teljes egészében felújított, Petrezselyem utcai székházában végezték a munkájukat. A székház 2021-ben zajlott felújítása ESG elvek mentén zajlott, és egyszerre felel meg a legmagasabb ügyfélelvárásoknak, valamint magas szintű energiahatékonysági és a munkavállalók munka–magánélet egyensúlyát támogató, a hibrid munkavégzést biztosító követelményeknek.
2022-ben az üzleti fejlesztések középpontjában továbbra is az értéknövelt szolgáltatáskínálat, a befektetési és vagyonkezelési szolgáltatások, banki biztosítási termékek és legfőképpen a digitalizáció állt. 2022-ben jelentősen előre léptünk a fiatal célcsoportok megszólításában is, az életszakaszokhoz illeszkedő ECO számlacsalád tovább bővült. A piacon bevezetett számos újítás révén tovább bővült a digitális csatornákon keresztül elérhető szolgáltatásaink köre, elmondhatjuk, hogy elértük a 82 százalékot a digitális penetráció terén:
A lakossági üzletágban a jelzáloghitel igénylése már online is kezdeményezhető, és csak egy bankfióki látogatás szükséges a szerződés aláírásához, valamint teljesen papírmentes, mobiltelefonos szelfi-számlanyitást is bevezettünk.
A kisvállalati szektor számára elérhetővé tettük az úgynevezett softPOS fizetési szolgáltatást, valamint az ismétlődő és az egygombos ismétlődő fizetési lehetőséget, melyek költséghatékony segítséget kínálnak a kisvállalkozások számára vásárlóik megtartásához, a vásárlói élmény növeléséhez.
A vállalati üzletágban tovább fejlesztettük az úgynevezett Confirming online vállalati platformot, amely a nemzetközi beszállítói láncok likviditását és finanszírozását hivatott biztosítani. A Confirming a CIB anyavállalatának, az Intesa Sanpaolonak a megoldása, amelyet folyamatosan továbbfejlesztenek a közép- és kelet európai térség nagy részét lefedő kifizetések érdekében.
- A CIB Csoport az évet 36,1 milliárd forint nyereséggel zárta, 128 százalékkal meghaladva a 2021. évi értéket.
- A CIB Csoport mérlegfőösszege csaknem 3100 milliárd (3 093 574 millió) forint volt 2022. december végén (plusz 11,2 százalék 2021. decemberhez képest), melyet főként az ügyfélhitelek dinamikus növekedése okozott.
- A CIB Csoport bevételei majdnem 136,6 milliárd (135 594 millió) forintot tettek ki (plusz 71,0 százalék 2021. hasonló időszakához képest), mely elsősorban az emelkedő kamatkörnyezetnek és a növekvő üzleti aktivitásnak, főként a hitelezés bővülésének és a pénzforgalmi tranzakciók nagyobb volumenének köszönhető.
- 2022 december végén a CIB Csoport konszolidált bruttó ügyfélhitel-állománya több mint 1466 milliárd (1 466 305 millió) forint (plusz 15,5 százalék) volt. A kétszámjegyű növekedés mögött az új finanszírozás iránti magas igény állt, különösen a vállalati divízióban, ahol a volumenek 21 százalékkal emelkedtek a 2021-es szinthez képest. Ugyanakkor a lakossági szegmensben is jelentős, 10 százalék feletti növekedés volt megfigyelhető mind a kisvállalati, mind a lakossági ügyfélhitel állományban
- Az ügyfélbetétek állománya 5,8 százalékkal, 2 133 568 millió forintra emelkedett december végén. A növekedéshez itt is elsősorban a vállalati szegmensek járultak hozzá.
- A CIB Csoport saját tőkéje az időszak végére (2021 végéhez képest) 3,9 százalékos növekedéssel 275,204 millió forint volt, főként a tárgyidőszaki nyereségnek köszönhető.
- A CIB Csoport működési költségei 18,3 százalékkal emelkedtek az előző évi szinthez képest és 58 307 millió forintot tettek ki bankadó nélkül. A növekedés főként a gyengébb árfolyam és az infláció költség növelő hatása, illetve a tranzakciós illeték magasabb szintje miatt következett be.
- A CIB Csoport költség/bevétel aránya 2022-ben tovább javult (mínusz 19,2 százalék), és 43 százalékot ért el.
- A CIB Csoport összesen 14 192 millió forint összegben kifizetett bankadó (extraprofitadóval együtt) mértékével járult hozzá a magyar költségvetéshez, valamint közel 10 milliárd forint összegben járult hozzá a kamatstop keretein belül az ügyfelek terheinek mérséklődéséhez.
A CIB Csoport tagjaként a CIB Lízing fókusza 2022-ben a hatékonyságnövelésen volt, melynek érdekében új értékesítési stratégiát vezetett be, mely a fenntartható növekedésre épül, keresztértékesítési fókusszal. Ennek köszönhetően a vállalat mind a 4 számára releváns szegmensben – személy- és kishaszongépjármű-finanszírozás magánszemélyek és társas vállalkozások részére (retail finanszírozás); személy- és kishaszongépjármű flotta finanszírozás társas vállalkozások részére (flotta finanszírozás); tehergépjármű-finanszírozás fuvarozó és szállítmányozó ügyfeleknek, speciális feltételekkel; gépek, berendezések (orvosi műszerek, építőgépek, logisztikai eszközök, termelőeszközök, egyéb berendezések) finanszírozása) – növelni tudta piaci részesedését.
- A 2022-es évre a CIB Lízing piaci részesedése új folyósításokban 5,9 százalék, flottafinanszírozásban 8,3 százalék, nagyhaszonjármű-finanszírozásban 8,8 százalék, mezőgazdasági gépek tekintetében pedig 8 százalék. (Az adatok ingatlan- és operatív lízing nélkül értendőek.)
- Jelenleg 22 rangsorolt szereplőből 5. helyezett a piacon.
- Mérlegfőösszege 2022 decemberében 116 530 millió forint volt.
- Az új kihelyezéseket tekintve 35,4 százalékot növekedett a piac 12,4 százalékos növekedéséhez képest. (Az adatok ingatlan- és operatív lízing nélkül értendőek.)
- Portfólió mérete (workout nélkül) és nettó kamatbevétele egyaránt 13 százalékot növekedett az előző évhez képest.
- Működési költségei 17,6 százalékot csökkentek 2021-hez képest.
A 2022-es év kiemelkedően fontos eseményének értékeli a CIB Lízing vezetősége, hogy aláírták az első ESG fókuszú szerződést is.