
Alakul az egyetértés
Szavak és tettek Orbán Viktor keddi brüsszeli találkozói után a helyzet jelenleg így áll: - Magyarország csatlakozik az uniós pénzügyi paktumhoz - nem vonják vissza a jegybankelnök fizetésének csökkentését - nem vonják vissza, hogy az alkotmányra tegyenek esküt a jegybank vezetői, a monetáris tanács tagjai - a bírák nyugdíjazása ügyében további tájékoztatást kér a kormány - több ponton módosítják a jegybanktörvényt, nem vonják össze a jegybankot és a PSZÁF-ot - egy hónapon belül válaszol a kormány a Bizottság levelére. |
Az RBS vezető londoni elemzőjének véleménye szerint ugyanakkor nincs garancia arra, hogy a kijelölt időpontig a felmerült kérdésekben sikerül megoldást elérni. Timothy Ash szerint úgy tűnik, hogy a magyar álláspont mintha még keményebbé is vált volna a keddi tárgyalások során, például a jegybanktörvény ügyén belül az MNB-elnök fizetésének kérdésében, és abban, hogy a nemzeti bank vezetőjének esküt kell-e tennie az új alaptörvényre.
A Royal Bank of Scotland londoni kutatási igazgatója szerint emellett "vannak arra utaló jelzések", hogy az IMF is esetleg "robusztusabb" álláspontra helyezkedik az egykulcsos személyijövedelemadó-rendszer ügyében, tekintettel "az egyre inkább kihívásokkal terhelt" magyarországi költségvetési környezetre.
Ash szerint a magyar piacoknak - és főleg a forintnak - "érdekes módon" sikerült megtartaniuk az elmúlt időszak nyereségeit, pedig még a várt jegybanki kamatemelés is elmaradt kedden. Az RBS szakértője szerint a magyarázatok között lehet, hogy egyes piaci szereplők még az Orbán-Barroso találkozó előtt "a legrosszabb forgatókönyvre" pozícionálták magukat, vagyis arra, hogy a két vezető politikus esetleg "magas szintű szóváltásba" keveredik.
Timothy Ash szerint a magyar piacokat e forgatókönyv elmaradása mellett valószínűleg segítette a felzárkózó térséggel kapcsolatos szélesebb körű kockázatvállalási hajlam és a rövid pozíciók zárása is, valamint az a számos befektető által vallott nézet, hogy Magyarországnak a finanszírozási kihívások miatt végül mindenképpen egyezségre kell jutnia az EU-val és a valutaalappal.
A megállapodás esélyeivel kapcsolatos piaci derűlátást ugyanakkor jelezte az is, hogy a keddi londoni kereskedésben - az idén először - a 600 bázispontos határ alá csökkent a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása.

A magyar CDS-árazás az elmúlt 1 évben
(Forrás: Bloomberg / Privátbankár)
Kedden a forint erősödött, az euró jegyzése ismét 300 forint alá esett (a jegybank váratlan kamattartása ellenére). Szerdán reggel sem fordult meg a folyamat, sőt: az euró jegyzése fél 9 előtt 298 forint alatt áll, egy svájci frank 246 forintot ér, egy dollárért 228,9 forintot kértek a bankközi devizapiacon.