Oroszország az elmúlt hónapban importtilalmat rendelt el több, az Európai Unióból és az Egyesült Államokból, Kanadából és Norvégiából származó mezőgazdasági termékre és élelmiszerre.
A tejtermelők már kérhetnek Az orosz importtilalom miatt már igénye lehet venni az Európai Unió által nyújtott tejtermék támogatásokat. Sovány tejpor, a vaj, valamint sajt magántárolásra lehet pénzt kérni. Részletek >>> |
Az EBRD úgy látja, az orosz importtilalomnak valószínűleg csak átmeneti hatása lesz, de "érezhető nyomot hagyhat majd a három balti állam, Norvégia, Lengyelország és Magyarország exportján és GDP-növekedésén, mivel ezeknek az országoknak a bruttó hazai termékéhez nagyban hozzájárul az oroszországi élelmiszerexport".
A tilalmat Litvánia szenvedi meg a legjobban, mivel esetében az oroszországi élelmiszerexport a GDP 2,7 százalékát adja - emeli ki az EBRD közleménye.
Oroszországban viszont az importtilalom az EBRD számításai szerint 2 százalékponttal emelheti meg a fogyasztói árak júliusban regisztrált 7,5 százalékos emelkedését.
A szankciók összességében negatív hatással lesznek az orosz GDP-re, bár az élelmiszertermelés felfuttatásának köszönhetően átmenetileg meg is növelhetik azt - mutat rá a közlemény.