Nagy-Britanniának nem szabad "minden áron" az Európai Unióban maradnia – ezt David Cameron a Brit Ipari szövetség kongresszusán mondta. Egyúttal azt is bejelentette, hogy két év múlva jöhet a népszavazás a kiválásról.
A brit miniszterelnök szerint az unió jelenlegi működési módja nem megfelelő Nagy-Britannia számára, ezért változtatások szükségesek. Mint mondta, az ő kormánya olyan EU-hoz akar tartozni, amelynek fő eleme a közös piac, és nem a mind szorosabbra vont unió.
Cameron a brit problémákat tárgyalásokkal oldaná meg, a szerinte szükséges reformok közt fontos helyen szerepel a bevándorlás szigorítása is, ami sok magyart is érintene.
Azt, hogy mennyire komolyan gondolja Nagy-Britannia a reformokat, mi sem mutatja jobban, minthogy a miniszterelnök egyértelművé tette: csak akkor támogatja az EU-tagság megtartását, ha behozzák a reformokat.
Az elmúlt hetekben többször is kijelentette, hogy a britek álláspontja szerint nem lehet feltételek nélküli jognak tekinteni az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgást.
Azért ne olyan hevesen…
Érdekes, hogy ugyanakkor a Brit Ipari Szövetség (CBI), melynek kongresszusán felszólalt, tökéletesen ellentétes állásponton van. Itt ugyanis John Crindland vezérigazgató éppen a múlt héten buzdított az EU-szkeptikus politika elleni fellépésre a brit vállalatokban.
A CBI nemrégiben összeállított egy elemzést, amely szerint Nagy-Britannia EU-tagsága minden brit háztartás számára évi átlagban 3 ezer font (csaknem 1,2 millió forint) anyagi előnnyel jár.