Ahogy arról már korábban írtunk, augusztusban is negatív tartományban maradt az infláció. Az elemzőket nem lepte meg a hír, igaz, az elemzői konszenzus ennél valamivel jobb – de legalábbis pozitív – eredményt várt.
Abban egyetértenek, hogy a dohánytermékek és az üzemanyagok szeptemberben esedékes jövedéki adójának emelése pozitív hatással lehet az éves infláció alakulására, a mértékek azonban már eltérnek az egyes bankok között. Az ING Bank vezető elemzője, Virovácz Péter a Privátbankár.hu-nak elmondta: amennyiben nem érkezik váratlan sokk, úgy igen hamar kilábalunk majd a negatív tartományból, és év végéig elérhetjük az 1,8 százalékos áremelkedést is.
Messze még a jegybank célja
A Takarékbank elemzője, Suppan Gergely meglátása szerint a legnagyobb meglepetést a mutató alakulásában a szolgáltatások vártnál kisebb árnövekedése okozta. Amennyiben azonban megérkezik a várt jövedéki adóemelés, az infláció akár 1,5 százalék közelébe is emelkedhet, év végére pedig elérheti a 2 százalékot. Ezzel azonban még mindig lényegesen elmaradnánk a jegybank 3 százalék közeli céljától. Jövőre az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése képez majd fékező erőt, így a Takarékbank jövőre 2,1 százalékos átlagos inflációval számol.
Reagált a minisztérium is
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az alacsony élelmiszer- és olajárak okozták a negatív inflációt, emellett az Európából érkező dezinflációs hatásnak is jelentős szerepe volt az árak alakulásában, közölték a Privátbankár.hu-val. A rezsicsökkentésnek köszönhetően azonban az elmúlt években stabilizálódni tudtak az árak, ami hozzájárul a bérek és a nyugdíjak értékállóságához, vagyis nő a háztartások elkölthető jövedelme. A Minisztérium szerint az alacsony infláció a vállalkozások számára is kiszámíthatóbbá teszi a működést.